Новата линија на KTM 490 пристига кон крајот на годинава

Гласините за новата линија KTM 490 кружат со години, а се чини дека до крајот на 2022 година би можеле да станат реалност…

Од австрискиот производител се очекуваше да го смени истиот рецепт од 390 линии, односно. да донесе nyked, RC спорт и авантуристички модел со двоен спорт.

Според достапните информации, протечени од матичната компанија Pierer Mobiliy, новата линија ќе има вкупно пет модели.

Сите наскоро треба да бидат претставени на светските пазари.

Тоа значи дека покрај 490 Duke, RC 490 и 490 Adventure, во новата линија ќе имаме уште двајца претставници.

Иако засега немаме повеќе информации, индициите укажуваат дека линијата ќе се движи од паралелен двоен мотор, со зафатнина од 490 кубни сантиметри.

Некои извори шпекулираат дека „срцето“ на новата линија би можело да биде единица неодамна претставена од партнерот на KTM, CFMOTO, на 450C. Покрај гореспоменатиот агрегат, линијата KTM 490 треба да испорача премиум карактеристики како што се WP суспензија, повеќе различни режими на возење, ABS, контрола на тракцијата и TFT табла со инструменти.

Доколку се точни наводите, т.е. ако KTM навистина планира да лансира нова линија до крајот на годината, наскоро би требало да добиеме повеќе информации.

Кога тоа ќе се случи, веднаш ќе споделиме сè со вас.

Едвај чекаме да видиме што ни подготвува австрискиот гигант.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Електричен Ducati MotoE V21L

Конечно и Suzuki почна да работи на електричен модел

Електричен скутер Segway – почист позабавен по инвентивен!

Livewire лансира нов S2 Del Mar LE 

BMW Motorrad Baby cruiser

Husqvarna ја претстави enduro  линијата 2023 година

Yamaha  го претстави новиот Tricity 125

Audi и Porsche влегуваат во  F1

Пристигнуваат три нови модели на BMW