Новата Škoda Fabia ја откри внатрешноста

Наближува премиерата на четвртата генерација на Škoda Fabia,а сега ни се нуди прв поглед и на нејзината внатрешност, која ги почитува традиционалните вредности на брендот, додавајќи нови карактеристики…

Четвртата генерација на Škoda Fabia, која ќе биде претставена во мај, има ентериер кој обезбедува поголемо чувство на прозрачност од претходната генерација, со свежи бои и нови паметни карактеристики, а да не ги спомнувам видовите технологии и опрема што обично се резервираат за автомобили од највисок сегмент.

Еден од факторите што ја овозможија оваа еволуција беше првата употреба на платформата MQB-A0 во овој модел.

Во споредба со претходните поставки, новата платформа е поголема од сите погледи, така што четвртата генерација на моделот FABIA порасна однадвор, а пред се однатре.

Првата скица на ентериерот сугерира дека внатрешноста на автомобилот ќе биде забележително поширока од порано, што е акцентирано и со похрабрите хоризонтални линии на новиот ентериер.

Во врска со ова, Fabia оди по стапките на најновата генерација на Škoda Octavia, која започна со трансформација на дизајнот на ентериерот во автомобили на Škoda.

Новата Fabia, исто така, придава големо значење на деталите: првата скица, на пример, открива нов дизајн на кружни отвори за проветрување од двете страни на таблата со инструменти, што за прв пат се гледаат во модерната историја на брендот Škoda.

Деталите во боја кои ги обединуваат различни делови од ентериерот се уште еден важен елемент.

Другиот клучен елемент е очигледно големиот екран на допир, сместен високо на таблата со инструменти, истакнувајќи ги новите линии на odakoda што за прв пат се видени во моделот Octavia.

Линијата под екранот ја рефлектира линијата на гребенот на капакот на моторот, која ги комбинира внатрешноста и надворешноста на автомобилот, како и практичната придобивка: долниот дел од линијата служи како кориснички потпирач за раце, што го олеснува ракувањето со екранот на допир.

Скицата открива и дека моделот Fabia од четвртата генерација ќе понуди опција за дигитален Virtual кокпит, кој претходно беше достапен само во поголемите и секако поскапи модели на марката.

Внатрешноста на новиот автомобил ја илустрира ерата на развојот на новата Fabia- e.

Иако четвртата генерација на моделот Fabia сепак ќе биде достапен автомобил за широк спектар на клиенти, тој ќе ги исполни барањата на уште поголема група од порано.

Toа е поддржано од нови дигитални функции, поврзаност и помош на возачот, од кои многу не постоеја кога се создадоа претходните генерации, а камоли да се појавуваат во автомобил од оваа класа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Seat Leon доби нов TSI мотор со 190 КС

MY AMI CARGO: УНИКАТНО И ПАМЕТНО ЕЛЕКТРИЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ

Конечно пристигна четвртата генерација на Škoda Fabia

Наскоро мал SUV на Fiat

Новата генерација на Suzuki Swift Sport пристига 2023

Aiways U6

Новите Jaguar F-Pace и Jaguar E-Pace стасаа на нашиот пазар

Најавен нов Volkswagen Multivan

BMW Series 2 Coupe веќе летово, а М дури на почеток на 2023 година