Новата Škoda Octavia максимално безбедна потврдено на Euro NCAP тестот

Чешкиот адут и во својата најнова генерација, што неодамна е промовирана,а што допрва пристигнува на европскиот автомобилски пазар, на деталниот crash тест на независната европска организација за испитување на безбедноста доби максимални пет ѕвезди…

Имено, Škoda Octavia од новата, четврта генерација стартува со одлични оцени.

 

Најпродаваниот автомобил nа Чесите постигнал максимални резултати на тестот за безбедност и се закити со пет ѕвезди на независниот европски програм за проценка на сигурноста на новите автомобили од судир (Euro NCAP).

Така, Octavia стана еден од најбезбедните компактни модели на пазарот.

Гледано според сегменти таа освои  88% од поените во однос на заштита на децата, што е помеѓу најдобрите резултати воопшто кај веќе тестираните возила.

Комплетната приказна ја прави уште поуспешна и цела низа на безбедносни технологии, што мора да се признаа беспрекорно си ја изврши поставената задача.

Пазарниот хит од Млада Болеслав ја продолжува традицијата на одличните резултати со максимална ефикасност за возилата на марката Škoda.

Само како потсетување ќе наведеме дека Чесите можат да се пофалат со цела низа на модели што постигнале одлични оценки, како што се: SUV моделите Kamiq, Karoq и Kodiaq, како и неодамна претставената компактна Scala.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шест финалисти конкурираат за титулата Автомобол на годината во Македонија

Брз и успешен старт за Ssang Yong и Аутомакедонија

Dacia со секоја година се подобра и подобра

Lada во 2019 со мал пад на продажбата во Европа, но доминира во Русија!

Од Nissan со демант дека бараат развод на „бракот“ со Renault !

Дизелите повторно на удар, нови податоци пак фрлаат дамка на нив

Mеrcedes и Gеely со заеднички проект вреден околу 800 милиони долари!

Пристигнува најмалиот- baby Jeep!

Honda Civic Type R во Токио ќе ја покаже освежената појава