Нови детали за иновативниот Hyperscreen дисплеј во EQS

Mercedes неодамна го претстави својот иновативен „Hyperscreen“ и сега можеме да дознаеме повеќе за технологијата…

Иако на германски јазик, новото видео ни дава уште подобар увид во некои од клучните карактеристики на ентериерот, пилотската кабина и подвижниот покрив на идниот најголем електричен Mercedes.

Најдобро е да го гледате на паметен телефон, имајќи го предвид неговиот портретen изглед пишуваат медиумите.

Можеме да ја видиме контролата за отворање и затворање на покривот што обично се контролира со притискање на копче или повлекување на прекинувач на покривот, но ова во моделот EQS се контролира со гест.

Што се однесува до Hyperscreen, тој вклучува големи дигитални екрани со инструменти, централен инфо-забавен систем и „забавен“ екран пред совозачот.

Сите овие екрани се сместени во едно парче закривено стакло со хаптички фидбек (хаптичка технологија, позната и како кинетичка комуникација или 3D допир и технологија што може да создаде искуство на допир со примена на сили, вибрации или движења на корисникот).

Ова промотивно видео го прикажува системот за навигација на автомобилот што се користи и покажува како екранот во производниот модел ќе одговори на допир.

„Хипер дисплејот MBUX е и мозок и нервен систем на автомобилот кој континуирано го воведува корисникот и нуди прилагодена, персонализирана инфо-забава и оперативна понуда пред патникот да мора да кликне или воопшто да стори нешто “, рекол членот на одборот на Mercedes, Сајџад Кан (Sajjad Khan ) на почетокот на оваа година.за овој нов иновативен систем.

Основата на Mercedes EQS ќе биде нова архитектура за електрични возила и ќе има дизајн инспириран од концептот Vision EQS.

Автомобилот се очекува да се продава во различни варијанти на моќност и опсег и нивоа на опрема, а врвната верзија ќе има домет од 700 км со едно полнење на батеријата.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Seres и Huawei на салонот во Шангај го покажаа SF5

Volkswagen ID.4 со најдобри оцени и максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот

Cyclocar автомобил што лета од Русија

Првиот електричен Ferrari потврден за 2025

Stellantis подготвува четири нови платформи за електрични модели

Новите Dacia Logan и Sandero Stepway на Euro NCAP тестот освоија по две ѕвезди

Rimac во нов комплекс ќе инвестира 200 милиони евра

Porsche подготвува и Cayenne на струја

Нов вид на тркала се менуваат како „оригами“