Нови слики на електричниот Polestar 3

Брендот Polestar го подготвува својот трет модел за октомври тековната 2022 година, а како што при тоа е и најавено, станува збор за спортски SUV со електричен погон…

Компанијата наведува дека ќе почне да прима нарачки за овој модел веднаш по премиерата.

Нивниот прв модел е Polestar 1 e coupe со plug-in хибриден погон, додека вториот целосно електричен Polestar 2  e liftback што е направен на CMA платформата.

Теренецот Polestar 3 ќе се произведува во Кина, но и во фабриката на Volvo во Јужна Каролина.

Таму Volvo S60 се произведува од 2018 година, а оваа година ќе му се придружи и новата генерација SUV моделот XC90.

Производството на Polestar 3 ќе започне на почетокот на следната 2023 година.

Засега е познато дека Polestar 3 ќе добие нова платформа за електрични возила Polestar и Volvo, напреден автономно возење и систем за информативно забавен систем со оперативниот систем Google Android Automotive, со најава дека во внатрешноста (два реда седишта) ќе има минималистички дизајн.

Техничките спецификации допрва ќе се објавуваат, но познато е дека ќе бидат понудени верзии со еден и два електромотори.

Според најавите, варијантата со два електромотори ќе има опсег кој ќе надмине 600 километри (според WLTP).

Во септември минатата година, Polestar потврди дека овој бренд ќе претстави три нови електрични автомобили во следните три години.

Првиот ќе биде теренецот Polestar 3 од 2022 година, потоа во 2023 година ќе го видиме Polestar 4 (најавен како „спортски coupe –SUV модел“, ривал на Porsche Macana EV) и на крајот Polestar 5 кој ќе биде претставен во 2024 година , како конкурент на Tesla Model S и Porsche Taycan.

Шефот на Polestar уште порано истакна дека „ќе гледаме по еден нов автомобил Polestar годишно во следните три години и дека овие автомобили се веќе дизајнирани и подготвени да дојдат“.

Конечно, планот е да се зголеми продажбата на 290.000 единици годишно до 2025 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Polestar O2 во сериска изведба во 2025 година

Светска премиера: Нов CITROËN C4 X и комплетно електричен Ë-C4 X

Електричен Hyundai Ioniq 6 на видео

И официјално Citroen C4 X

Подновена актуелната Toyota RAV 4

Промовиран Volkswagen ID. Aero concept

Премиера: Новата Opel Astra  пристигна во Македонија

Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Нов сој на Peugeot – Новиот 408