Новиот Audi R8 добива хибриден погонски систем

Од Инглоштад потврдуваат дека електрификацијата ќе го „погоди“ и нивниот супер спортски модел во новата генерација…

Оливер Хофан (Oliver Hoffman) извршен директор на Audi Sport, во неодамна даденото интервју за еден специјализиран автомобилски магазин ја допрел и темата на новата генерација на Audi R8, што патем речено наскоро треба да пристигне.

Најавената нова генераија на супер спортскиот модел на брендот со четири прстени во логото ќе почувствува и врз своја „кожа“  што значат прилагодувања кон новите и се построги еколошки правила во Европската унија што се однесуваат на емисијата на штетните гасови.

Кажано на едноставен народен начин шефот на спортскиот оддел на Audi, јасно дал до знаење дека наредната генерација на R8 во еден дел ќе сојде и во електрифицирана форма, односно дека ќе располага и со хибриден погонски систем!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

AC Cobra вратена во живот и електрифицирана!

Американците го истражуваат Teslа: Пожарите на постарите Model S изведби можеби не се случајни!

Гневен сопственик на Mercedes бара отштета од 200 милиони долари бидејќи му експлодирал стаклениот покрив!

Заборавете на Tesla пристигнува Nikola со извор на вода во кабината, а може да биде и газирана!

Милениумците  обожаваат авто-тјунинг и на тој хоби трошат милиони

Наместо слики на ѕид поставил Lamborghini Diablo VT

Французите против предлогот за ограничувања на брзините на 110км/ч на автопат

Германците со петиција бараат Lada да се врати на пазарот

Видео: Land Rover Еволуција (1948-2020)