Новиот BMW X6 M пристигнува 2020

„Ист“, a битно подобар, третиот X6 на новата CLAR-платформа, ќе има вграден турбо бензински мотор со работен волумен од 4.4-литри со осумцилиндри во V8 конфигурација со 600 KS и 750 Nm, што од 0 до 100 km/h забрзува за 4,1 секунди и постигнува топ брзина од 280 и повеќе km…!

Тезниите помеѓу поклоноиците на баварската автомобилска марка полека кулминираат и за годинава главен новитет од Минхен е  Seriеѕ 3 од седмата генерација, a за следната 2020 подготвува  BMW X6 трета генерација.

Дизајнерски се потпира на претходните модели, а од 500 метри ќе може да се виси дека е тоа V6, a ќе биде така паметно скроен, така што сопственците на актуелниот модел нама да има чувство дека нивниот метален миленик, баварски јуришник, преку ноќ „остари“‘.

Ќе биде незначително подолг и поширок, a за еден сантиметар понизок. Направен е на новата CLAR-платформа  (Cluster Architecture) и ќе биде  90 kg полесен, а 20 % поцврст, благодарение на поголемото учество на челик со ултра висока цврстина  (UHTS) композити и алуминиум.

Покрај тоа пониско е поставено и тежиштето за повеќе од еден сантиметар, што ќе биде дополнителен мелем за перформанси и динамика во возење.

„Top gun“ моделот  BMW X6 M ќе биде опремен со bi-turbo бензинец со работен волумен од 4.4-литри, со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква  V, со моќност од 600 KS и 750 Nm, позајмен од новиот M5, со „паметен“ погон 4×4 и спортска изведба на веќе прославениот осум степен ZF автоматик.

Од 0 до 100 km/h така опремен спринтира за  4,1 секунди, а изворно максималната брзина ќе биде електронски лимитирана на 250 km/h, a во Performance пакетот таа ќа биде отстранета и ќе може да јури со топ брзина поголема од  280km/h.

А кога ќе се залета на лентата за преткнување на автопат, тие што ќе го видат во ретровозор нека се тргаат брги во десно…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигнува и мал Land Rover!

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Вгодина пристигнува фантастичниот Nissan GT-R50 Italdesign !

Genesis ќе се продава и во Европа

Почна продажбата на новиот VW Golf8 цената на стартот солена 27,510 евра!

Видео: Од свечената премиера на новиот Kia Хсeed во Македонија

Изненадување:Tesla Model Y со производство стартува порано

Уникатен Rolls-Royce Phantom одии на аукција!

Од Ford – сината боја ќе доминира во 2020!