Новиот  Citroen C5 Aircross SUV: Веќе  продаден во над 50,000 примероци!

Шест месеци по неговото ланисрање новиот Citroën C5 Aircross SUV  веќе има над 50,000 продадени возила што го прави трет најпродаван патнички автомобил од марката

Како резултат на тоа, во првиот квартал од годината секое четврто купено возило од Citroën  e некое од SUV гамата, C3 Aircross SUV или C5 Aircross SUV.

Во Франција каде што и се произведува ( во Рен), во првиот квартал од годината, новиот Citroën C5 Aircross SUV е високо позициониран како втор најпродаван SUV во „C“сегментот.

Овој комерцијален успех придонесе за динамиката на продажба на Citroën кој оствари најголем раст помеѓу најпродаваните 12 автомобилски марки на европскиот пазар ( 30 земји) од самиот почеток на годината.

Со уникатен дизајн, удобност и модуларност но и опремен со 20 системи за помош при возењето, новиот Citroën C5 Aircross SUV ја потврдува својата моќ на привлекување и преку богатиот продажен микс, особено што секој втор испорачан C5 Aircross SUV е со највисоко ниво на опрема од врвот на гамата (верзија Shine).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не Teasla, ами Nikola Tre, e прв камион на струја што доаѓа во Европа

Toyota Rav4 Автомобил на годината 2019 во Јапонија!

VW го најави Nivus crossover coupe!

Во Германија на „склад“ 350,000 нови половни автомобили!

Новиот Renault Captur освои 5ѕвезди на Euro NCAP crash тестовите

Започна производството на Volkswagen T-Roc cabriolet

Alfa Romeo Stelvio QV спортски автомобил на годината!

Новата Škoda Octavia максимално безбедна потврдено на Euro NCAP тестот

Новата Škoda Rapid пристига 2021 година!