Новиот Fiat 500 блесна на конкурсот на „ What Car?“ зa 2023 година

Новиот Fiat 500 прогласен за „најдобар мал електричен градски автомобил“ и “нај исплатлив кабриолет“ во изборот на What Car?

* Новиот 500 е избран поради неговите возни перформанси и стилски изглед, како што е избрано од What Car? * За помалку од три години, New 500 освои 37 меѓународни награди во девет земји, што го прави најнаградуваниот модел на FIAT досега.

* Од неговото појавување, речиси 120.000 клиенти ширум светот се одлучија за New 500. Во 2022 година, New 500 беше најпродаваното електрично возило во Италија, а исто така беше на врвот во Шпанија и Германија.

Целосно електричниот New 500 ги одбрани своите титули за најдобар мал електричен градски автомобил и најдобар кабриолет во What Car? за 2023 година, добивајќи дополнително признание од експерти и собирајќи вкупно 37 награди, што го прави најнаградуваниот модел на FIAT досега.

Жирито го пофали автомобилот за неговите возни перформанси и класичниот дизајн.

Овој успех е потврден со неговите брилијантни продажни резултати: од неговото лансирање во 2020 година, New 500 е избран од повеќе од 120.000 клиенти ширум светот.

Во минатата 2022 година, тој беше најпродаваниот електричен автомобил во Италија, а исто така беше на врвот во Шпанија и Германија.

И тоа не е се: минатата 2022 година, New 500 беше трето најпродавано електрично возило на 10 големи европски пазари и најпродавано електрично возило со батерии на групацијата Stellantis во Европа.

Новиот 500 е дизајниран и произведен во Торино и е симбол на италијанската креативност, освојувајќи ги љубителите на производите „Made-in-Italy“ ширум светот.

Новиот 500 моментално се продава во 38 земји и четири различни географски области: од Европа до Латинска Америка, од Блискиот Исток до Јапонија. Новиот 500 е во првите редови на стратегијата за електрификација на брендот и наскоро ќе пристигне во САД, продолжувајќи го своето глобално патување надвор од Европа.

 

ПР соопштение

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford