Новиот Fiat 500 на CES 2022

Новиот Fiat 500 е еден од адутите на Stellantis на актуелниот саем на потрошувачка технологија што традиционално на почеток на секоја година (во јануари) се одржува во Лас Вегас…

  • Новиот Fiat 500 е прикажан во неговите верзии „3 + 1“ и „New (500) RED“ во зоната за електрификација на штандот на Stellantis
  • Италијанскиот бренд ја игра својата улога во Групацијата, претставувајќи го својот најпознат и најсовремен модел: целосно електричниот нов Fiat 500, кој илустрира лесна и радосна подвижност за сите, новата „ dolce vita “ (сладок живот )
  • Напредната електрификација, технологијата на кокпитот, автономијата и приказите за поврзување се опипливи примери за транзицијата на Stellantis кон одржлива технолошка мобилност

Италијанската икона во нејзините две верзии, новиот Fiat 500 3 + 1 и New (500) RED, е изложена во зоната за електрификација, една од четирите зони во штандот на Stellantis на CES. CES® 2022, што се одржува од 5-8 јануари, е еминентен глобален технолошки настан и идеално опкружување за прикажување на тековните способности и увид на Stellantis во иднината на напредната електрификација, технологијата на внатрешноста на кабината, автономијата и поврзувањето.

Италијанската марка ја игра својата улога во Групацијата, прикажувајќи го својот нај легендарен и технолошки нај напреден модел: предводникот на марката Fiat. Целосно електричниот нов Fiat 500 е дизајниран имајќи ја предвид следната деценија и задоволување на потребите за електрична мобилност во центрите на градовите во иднината.

Новиот Fiat 500 е вистинска пресвртница во процесот на електрификација на марката Fiat: најпознатиот и популарен модел на Fiat стана целосно нов, целосно и исклучиво електричен модел. Низ светот, Model 500 е олицетворение на италијанскиот автомобил: прекрасен, класичен дизајн, уметнички дела, инспирација. Со еден збор: легенда.

Новиот Fiat 500 беше целосно развиен, дизајниран и произведен во Торино, Италија, каде што се роди Model 500 и стана најпродаваниот BEV модел на компанијата. Дополнително, новиот Fiat 500 е вистинска глобална легенда, достапен во Европа, Израел и Бразил, додека влегувањето на јапонскиот пазар се очекува во 2022 година.

Новиот мал електричен модел на Fiat ги скрши „конвенционалните“ бариери на електричниот сектор: автономија (до 320 km според WLTP, зголемување на 460 km само во градскиот циклус), време на полнење (брзо полнење на 85 kW како стандард) и сложеност на употреба („Tech it Easy“).

 

Новиот Fiat 500 е првиот градски автомобил со системи за помош при возење од втор степен, како и достапност на три различни каросерии: хечбек, кабриолет и 3 + 1.  Благодарение на новата петта генерација на информативно забавниот систем Uconnect, новиот Fiat 500 е секогаш поврзан. „Hey Fiat“ е напреден систем за препознавање глас, така што можете да разговарате со автомобилот само со зборот „Hey Fiat“.

Новиот Fiat 500 3 + 1 е најсестраниот нов Fiat 500. Има уникатна „волшебна врата“ што го олеснува влегувањето на патниците во возилото и сè што можеби ќе ви треба на задните седишта. Оваа „волшебна врата“ хармонично се вклопува во структурата на автомобилот, без промени во неговиот дизајн или димензии, притоа задржувајќи ги својствата на агилен градски автомобил.

Наместо тоа, овие врати експоненцијално ја поедноставуваат неговата употреба, така што патниците можат лесно да седат на задните седишта и лесно да се товарат гломазните предмети.  Алтернативно, централниот столб – на кој вообичаено се закачува влезната врата – е целосно интегриран во третата врата, создавајќи огромен пристапен простор во кабината кога истата се отвора.

 

Новиот Fiat (500) RED е „Направен за планетата, создаден за луѓето на неа“ и има јасна мисија да ја заштити животната средина и луѓето: тој е електричен, ја почитува животната средина и придонесува за поодржлива иднина.Таа мисија сега оди уште подалеку со моделот RED.

Новиот Fiat (500) RED е 100% електричен, а со тоа придонесува во борбата против загадувањето; исто така е автомобил со одлична етичка содржина благодарение на партнерството со организацијата (RED), основана од Боно и Боби Шрајвер, посветена на борбата против пандемијата повеќе од 15 години.

Заедно со марките Jeep и Ram, Fiat вети дека ќе донира најмалку 4 милиони долари за поддршка на работата на Глобалниот фонд за борба против пандемии низ целиот свет во следните три години.  Новиот Fiat (500) RED е исто така идеален амбасадор да ја пренесе пораката до САД, благодарение на неговото присуство на CES.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Renault Austral ја открива својата елегантна и мускулна силуета

Opel продолжува со забрзана електрификација

Тоyotа за три години со солидни батерии во EV и хибридните возила

Батеријата на EV полнете ја до 90% од капацитетот – ќе биде подолговечна!

Нови Alfa Romeo Giulietta и Alfa Romeo GTV

Tesla Model S Plaid ја зголеми максималната брзина на 262 км/ч

Hyundai иднината ја замислува во симбиоза со роботи!

Тesla Model S со батерија од startup компанија со едно полнење минал 1.020км

И Sony ќе произведува електрични автомобили – Vision-S 02 concept