Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Доаѓа со бензински мотор што стрела со 280 KS и со дизел верзија со 190 KS, a се обидува во едно да обедини и функционалност со спортска агилност!

Станува збор за Focus ST развиен од страна на Ford Performance – а во продажба ќе биде од летово тековната 2019 година .

Ќе го задвижува 280 KS моќен агрегат со работен волумен од 2,3-литри, познатиот  EcoBoost бензинец, со четири цилиндри , во комбинација со шест степен мануелен менувач на брзини , или пак со седум степен автоматски. Исто така, за возачите со поштедливи навики тука е и 190 KS силниот дизел агрегат, со работен волумен од 2,0-литри – EcoBlue во комбинација со шест степен менувач на брзини (мануелен).

Караван изведбата на Focus ST со себе донесува наплив на спортски технологии, вклучувајќи ги и електронски диференцијал со ограничување на пролизнувањето и бирач на програма на возење (Eco, Comfort, Sport).

Како што и претходно најавивме, првите примероци би требало, во продажните салони да се појават на почетокот на летово, тековната 2019 година, а кај нас…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW ги решил софтверските проблеми и продолжува со испораки на новиот Golf

Jeep Compass 2020, нов бензински мотор, побогат инфозабавен систем и со mild hybrid верзија!

Chevrolet Corvette C8 -2021 пристигнува во Европа

Шпионски фотки на Mercedes GLC

Патниците во автомобили од пониска класа во сообраќајки гинат двојно повеќе од тие во повисока!

Mazdа 3 со турбо мотор и 4х4 погон

Наскоро нов SUV -Great Wall Haval

Renault и официјално доби државен заем, но останатите кармејкери од Франција не реагираат!

Обновена Kia picantо за пазарот во Европа