Новиот Green NCAP за проценка на еколошката прифатливост на возилата

Во Euro NCAP започна со работа посебна поделба што ќе се ја тестира еколошката прифатливост на автомобилите – Green NCAP

Имено, Euro NCAP,  независна  европска организација што прави crash test за нови автомобили, сега ќе ги процени разликите помеѓу официјалните податоци на производителот и фактичките отфрлања на штетни материи.

Новата програма за проценка на еколошката настроеност кон околината на автомобилите го носи името Green NCAP и е активирана во соработка со владите на европските земји, автомобилските клубови и други организации.

Со помош на рејтингот, Green NCAP ќе ги прикаже автомобилите со најмали загадувања на животната средина, кои притоа остануваат економични, а со тоа ќе се мотивираат производителите да развиваат и нудат еколошки автомобили.

Новата програма ќе работи во две насоки – испуштање на емисии и енергетска ефикасност / потрошувачка на гориво.

Лабораторијата симулира начини на работа како ладно стартување на моторот, загреан мотор, еко и спортски режим, како и сообраќај на автопат. Мерењата ќе бидат на реални патни тестови, по што за секој параметар се дава една од петте проценки – зелена – good (добро), жолта – adequate (прифатливо), портокалова – marginal (маргинална) weak (слабо) и црвено – bad (лошо), а потоа се трансформираат во веќе познатите Euro NCAP ѕвезди.

Во првиот тест за Green NCAP оценувани 12 автомобили

Hyundai Ioniq и BMW i3 (електрични модели) добиле максимум 5 ѕвезди, а VW UP! GTI добил четири ѕвезди, додека BMW X1 2.0d и Mercedes-Benz A200 имаат три ѕвезди. Следува  Ford Fiesta 1.0 EcoBoost е оценет со две ѕвезди, а со по една ѕвезда се Audi A7 50 TDI, Volvo XC40 T5 и Subaru Outback 2.5.

Моделите VW Golf 1.6TDI и Fiat Panda 1.0 добиле нула ѕвезду, иако се во согласност со стандардот за чистота Евро 6b, кој се уште е во сила за модели презентирани до септември 2017 година.

Но, од овој септември сите модели ќе треба да одговараат на жестоките стандарди Euro 6d-temp, и обновените верзии ќе мора да одговараат на зголемените барања.

Засега, електромобилите се дефинитивно „зелени“ и никој со мотор со внатрешно согорување не го достигнува нивото со пет ѕвездички.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Идната генерација на ултимативниот BMW M5 ќе има моќ од електрични 750 kW 

Opel за новата Mokka најавува high- tech внатрешноста!

VW инвестира 2,6 милијарди евра во „старт-ап” компанијата Argo AI

Најавен Maserati Ghibli Hybrid

Audi најавува „пионерски” модели со висока ефикасност”

Новите модели на Fiat нудат заштита од вируси!

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Lancia Ypsilon Hybrid EcoChic

Peugeot управувач: Од едноставна “рачка” до мултифункцонален управувач