Новиот Mercedes GLC на најавни слики

Mercedes официјално потврди дека новата генерација на SUV модели GLC ќе ја има својата премиера на 1 јуни, а објавена е и нова тизер слика.

Според претходните информации, стартот на пазарот во Европа е закажан за септември оваа година (подоцна ќе пристигне и на американскиот пазар). Исто така, познати се многу информации за техничките спецификации, од димензиите до опсегот на моторот.

Така, новиот GLC ја користи истата платформа како и новата C-Class, а со 472 cm ќе биде 7 cm подолг од се уште актуелниот модел, со 15 mm подолго растојание помеѓу оските (за повеќе простор за патниците назад), како и 50 литри повеќе волумен на багажникот од 550 до 600 литри).

Тука треба да се споменат и лизгачките задни седишта.

GLC ќе добие и внатрешност со висока технологија, со 12,3-инчен дигитален инструмент табла и 11,9-инчен екран на допир.

Во веста се споменува и пакетот Driver Assistance (со помош на задржување на возилото во лента), адаптивната контрола на патувањето („понапредна од кога било“) и опционална воздушна суспензија.

Mercedes ќе го нуди новиот GLC во Европа со SUS мотори, со 48V благ-хибридна технологија и електричен мотор со 17 kW/23hp.

Најавени се три plug-in хибридни верзии, две со бензински мотори (GLC 300e и GLC 400e) и една со дизел мотор (GLC 300de).

Сите ќе имаат 4Matic погон на сите тркала и опсег во електричен режим од најмалку 100 километри.

Покрај тоа, GLC ќе се нуди и со шестцилиндричен мотор, со OM 656M дизел мотор со повеќе од 300 КС.

За моторите со четири цилиндри, бензинот ќе нуди од 204 КС до 258 КС, а дизелите од 194 до 265 КС.

Конечно, во гамата ќе има две спортски AMG варијанти, имено GLC 43 со благ хибриден 2.0-литарски турбо и 408 КС, како и GLC 63.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !