Новиот Passat пристига за две години

Моделот Passat, едно од најпознатите имиња на Volkswagen, но и на целата автомобилска индустрија, оваа година речиси беше згаснат…

Работата ја спаси караван верзијата на моделот, па преживеа името и генерацијата B8.

Сегашната генерација беше претставена пред осум години, поточно во 2014 година, последниот редизајн беше направен во 2019 година, а сега многумина сакаат наследник.

Мора да се признае, резултатите од продажбата не го кажуваат тоа. Passat некогаш беше најпродаваниот седан на европскиот пазар, но неговата продажба постојано опаѓа во последните години, како и другите седани на пазарот, пишуваат агенциите.

На Passat дефинитивно не му е лесно. Во рамките на самиот концерн, постојат голем број на опции, вклучително и некои модели на лимузини и каравани од оваа големина.

Passat B9 сепак доаѓа, а Volkswagen нагласува дека ќе направи значаен исчекор во однос на квалитетот, функцијата и дигиталното искуство, се разбира во позитивна смисла.

Треба да се има предвид дека доаѓа Aero B, електричен караван со големина на Passat, кој би можел да биде замена за Passat, но и полуксузниот Arteon. Кога станува збор за новиот Passat, тој очигледно ќе го преземе дизајнерскиот потпис на поновите модели, особено на Golf и ќе има малку подинамична форма.

Кога станува збор за погоните, основата ќе биде бензинец 1.5 TSI и 2.0 TDI, двата со 150 КС и автоматски менувач.

Plug – in хибридот е речиси сигурен, а некои пазари би можеле да добијат поспортска верзија.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !