Новиот SUV на MINI ќе се прави во Германија

И во Mini, исто така, планираат да ја прошират својата понуда со нови SUV / crossover модели, а според извештаите на медиумите, во план е производство на два такви модели…

Еден од нив ќе биде „комплетно нов наследник на сегашниот Countryman, за кој сега е официјално потврдено дека ќе се произведува во Германија од 2023 година, во фабриката на BMW во Лајпциг.

Што се однесува до погонот, наследникот на Countryman (евентуално под ново име) ќе има и електрична варијанта покрај конвенционалните верзии со SUS агрегати (мотори на внатрешно согорување).

Покрај тоа, автомобилот ќе се нуди со избор помеѓу преден и погон на сите четири тркала, а ќе може да се добие и во комбинации со рачен, но и со автоматски менувач на брзини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Nissan Titan стана pick up камионет на струја!

Rolls-Royce Black Badge колекција доби одвежување

Од Maserati го најавуваат  Project Rekall

Последниот Fiat 124 Spider за Јапонија ќе биде продаден на аукција

Најопасни се патиштата со минимално ограничување на брзини!

Последни рендери на идниот Peugeot 308

Volkswagen „кинески“ модел воведува  во Европа

Трејлер за нова Grand Tour авантура

Електричниот Landjet на VW Group ќе се произведува во Хановер