Новиот SUV на Subaru најавен за 15 септември

Subaru на 15 септември ќе претстави нов теренец во Јапонија, очигледно новата генерација XV модел.

Во краткото најавно видео, формата на возилото секако не се гледа јасно, но сепак може да се види дизајнот на фаровите и дел од браникот.

Доколку се работи за нов XV, димензиите не би требало многу да се разликуваат од оние на сегашната генерација (долга 449 см, ширина 180 см и висина 160 см).

Некои извори споменуваат и инфозабавен систем со екран од 11,6 инчи и пристап до Apple CarPlay, Android Auto, контрола на климата и навигација. Ќе се ревидираат и безбедносните карактеристики и возилото ќе добие EyeSight Driver Assist пакет со следење на вниманието на возачот, предупредување за мртва точка, автоматско сопирање и адаптивна контрола на патувањето.

Исто така, се шпекулира дека може да се предвиди систем за автономно возење на ниво 3, иако се уште нема официјална потврда од Subaru.

Што се однесува до моторот, можно е XV да добие нов 1,5-литарски турбо бензински мотор со четири цилиндри, кој најверојатно ќе биде електрифициран во поблага форма.

Новиот теренец затоа ќе ја има својата премиера на 15 септември, но ќе треба да почекаме уште неколку месеци за да се појави во Европа. Истото важи и за новата Impreza, која би можела да биде лансирана во ноември во Јапонија, Австралија и (најверојатно) во САД, додека европската верзија се очекува во 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Renault Grand Kangoo

Renault Scenic E-Tech

Xpeng G6

Спортскиот MG4 XPower со 429 КС