Новиот VW GTI без маска- „ѕирнат“ од задната страна!

Во октомври минатата 2019 година Volkswagen ја промовира оссмата генерација на својата икона Golf, а годинава не очекуваат промоции на неговите спортс варијанти…

Во понуда од тковната 2020 година ќе бидат и спортските Golf GTI изданија со турбо бензински мотор,со четири цилиндри, со работен волумен од 2,0-литри и mild-hybrid систем со моќ од 232KS, a потоа слеат и Golf GTI TCR со 286KS, со LSD диференцијал, поголеми тркала, помоќни сопирачки и пониско потпирање, како и Golf R со над  300KS, некој велат и 330. Според најавите од фабриката  Golf R нема да понуди и таа наречен Drift mod, a ниту управување на сите тркала.

Потсетуваме минатата недела Volkswagen и официјално потврди дека новите Golf GTI и Golf GTD премиера ќе имаат во март на претстојниот алон за автомобили во Женева, додека Golf R ќе дебитира во јули на Goodwood  естивалот на брзината.

Но веќ сега е покажан задниот дл на новиот Golfa GTI (најверојатно GTI TCR), со  фотограија на еден примерок без воопшто масирање се појави на спеецијализираните портали.

Во Golf GTI пакетот ќе најде и шет степен мануелен систем на трансмисија, како и седум степен, автоматси, со двојна спојка, со поголеми алуминиумски тркала, aero пакет (преден спојлер, прагови, заден дифузор, спојлер на крајот на покривот…), предна црна маска со црвена лајсна и GTI лого, со кожа обрабен волан со засечен долен дел и со црвене шевови, како и спортско профилирани педали и сеишта со арактеристичн кариран дезн.

Како и останатите верзи, така и Golf GTI ќе добие нов информативно забавен – систем со екран чувствителен на допир, head-up дидплеј, дигитална инструмент табла , „Travel Assist“ систем за полу – автономно возење, како и систем Car2X што на новиот Golf му овозожува да комуницира и разменува информаии со опкужувањето.

Во медиумите во Германија се проценува дека новиот Golf GTI во основна верзија, ќе чини околу 33.000 евра.

Инау, за вљубениците во супериорни перформанси, на некои портали, беше коментирана и можноста за верзија Golf R+ со дури околу 400 KS и погон на сите четир трала, но официјално од Волффсбург, за таквта можност нема ниту демант, ниту потврда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Poletar го покажа возачкиот простор од иднината

Спортски Peugeot 508 co Hybrid погон до крајот на 2020

Volkswagen Touareg R со plug-in hybrid систем

Официјално претставена DS9 – Француска преиум лимузина создадена да успее!

Електричен Fiat 500e без маска

Новиот Volkswagen Caddy новиот крал кај возилата за дотур!

Cupra Leon, шпанската икона станува plug-in hibrid!

Ултимативна Honda Civic Type R со Sport Line и Civic Limited Edition

Peugeot го лансира својот прaктичен работник – pick up модел Landtrek