Новите MINI John Cooper Works Clubman и Countryman, со над 300 КЅ

Нов мотор со четири цилиндри со MINI TwinPower Turbo технологија донесува 306 KS и 450 Nm вртежен момент

 

Со таква машина MINI John Cooper Works Clubman ќе спринтира од 0 до 100 km/h за само 4,9 секунди.

Освен големата сила, добар дел на заслугите за супериорните перфорамнси одат и кон спортскиот менувач, Steptronic, со осум степени на пренос на силата на сите четири тркала.

Новиот издувен систем и поголемите спортски сопирачки систем – John Cooper Works се уште еден заштитен знак.

Погонот на сите четири тркала  MINI ALL4 доаќа стандардно.

Новиот JCW донесува дури 75 KS повеќе од претходникот и рамно 100 Nm плус вртежен момент, што се одразува и на забрзувањето, што сега е побрзо за цела 1,5 секунда.

Исто така во креацијата е вклучена и MINI TwinPower Turbo технлогијата, за потполно проенлива контрола на вентилите и променлива контрола на брегастиот оска.

Новиот JCW на пазарите на Стариот континет би требало да пристигне кон крајот на летото тековната 2019 година…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW ги решил софтверските проблеми и продолжува со испораки на новиот Golf

Шпионски фотки на Mercedes GLC

Патниците во автомобили од пониска класа во сообраќајки гинат двојно повеќе од тие во повисока!

Renault и официјално доби државен заем, но останатите кармејкери од Франција не реагираат!

Honda глобално повлекува над еден милион возила!

Неизвесна судбината на Mitsubishi  на европскиот пазар

VW инвестира две милијарди евра во EV

Салонот за автомобили во Женева можеби засекогаш замина во историјата!

Германија – Преполни плацови со нови возила купувачите претпазливи