Новото комбе Renault Kangoo ја освои Меѓународната награда  за комбе на годината 2022.

-Жири од 24 автомобилски новинари од Европа го прогласи новото Renault Kangoo Van за Меѓународен Ван на годината за 2022.

-Најновите комбиња Renault и Mercedes-Benz Citan се признати како најдобри во конкуренција на 14 лесни комерцијални возила претставени минатата година

-Страничната врата „Open Sesame by Renault“ со ширина на отвор од 1,45 m е единствена иновација што го прави новиот Kangoo практичен и напреден

-Новиот модел се произведува во фабриката на Renault во Мобеж, позната по својата извонредност

На гала вечерата одржана на 17.11.2021 година по повод саемот за автомобили Solutrans во Лион, Џарлат Свини, претседател на жирито на Меѓународната награда за комбе на годината (IVOTY),ja  врачи на Марк Сатклиф, постар потпретседател на единицата за лесни комерцијални возила на Renault Group, наградата Меѓународното комбе за 2022 година на новиот Kangoo Van . Пан-европското жири, составено од 24 водечки новинари специјализирани за комерцијални, индустриски и транспортни возила, го избра комбето на Renault во конкуренција на 14 лесни комерцијални возила од 11 различни марки претставени во изминатите месеци.

 

Главниот критериум за избор на победник беше придонесот на номинираното возило за ефикасноста, безбедноста, одржливоста и еколошките стандарди во секторот за лесни комерцијални возила.

Ова е четврти пат комерцијално возило на Renault да ја освои наградата за меѓународно комбе на годината. Досега трофејот го понеле Master (1998), Trafic (2002) и Kangoo Z.E. (2012).

Марк Сатклиф, виш потпретседател, за единицата за лесни комерцијални возила на Renault Group:

„Му благодарам на европското жири што го избра новото Renault Kangoo Van за меѓународно комбе на годината 2022.

Оваа награда е големо признание за Renault и неисцрпен извор на гордост за нашите тимови кои вложија големи напори за дизајнирање и производство на комбе кој ги исполнува највисоките стандарди за квалитет и нуди уникатни иновации кои им го олеснуваат секојдневниот живот на професионалните клиенти.

Престижната награда е последното признание за иновативноста на Renault, која марката ја докажува веќе 120 години, како и нејзината експертиза во сегментот на лесни комерцијални возила.

Ново комбе Kangoo: Иновативно комбе

Новиот Kangoo Van е првенствено наменет за продажба на возниот парк, занаетчии и дилери (доставувачи) кои бараат професионално возило опремено со најнови технологии и прилагодено на нивните потреби.

Ова иновативно комбе со спортски и динамичен изглед нуди:

– Лесно товарање/устоварање благодарение на револуционерната иновација „Open Sesame by Renault“ создадена со отстранување на B-држачот (носачот), со што се постигнува максимална ширина на отворот од десната страна од 1,45 m. Потоа, тука е високо монтираниот Easy Inside Rack за лесно складирање на долги предмети и зголемен простор за товарење

-најдобри товарни вредности во класата, почнувајќи од стандардната верзија која нуди простор за товарење до 3,9 m3, максимална носивост од 600 kg што може да се зголеми на 800 kg (дополнително) и капацитет на влечење од 1500 kg

– модерен, софистициран и ергономски ентериер со подобрена топлинска и звучна изолација, простор за складирање од 60 литри и опционален избор на конфигурација на  седишта за најмногу три возрасни лица во кабината (оваа конфигурација овозможува преклопување на централниот потпирач за грб, претворајќи ја кабината во канцеларија на тркала)

– најнапредните опции за поврзување донесени од новиот мултимедијален систем Renault EASY LINK со екран од 8 инчи, држач за полнење на паметен телефон, безжичен полнач од 15 W, картичка Renault Handsfree за лесно и безбедно влегување во возилото, два USB приклучоци и два 12-волти приклучоци

– 12 најсовремени системи за помош при возење, вклучувајќи ретровизор со постојан приказ, активно сопирање во итни случаи, контрола на стабилноста на приколката и систем за помош на автопатот и сообраќајот кој комбинира адаптивна контрола на патувањето со систем за задржување во лента

– ефикасни бензински мотори 1.3 Tce и дизел мотори 1.5 Сини dCi кои можат да се комбинираат со 6-брзински мануелен или 7-брзински EDC автоматски менувач, како и два мотори Ecoleader чија потрошувачка е ограничена на 4,8 l / 100 km (дизел мотор) и 6,1 l / 100 km (бензински мотор).

Електричната верзија на новиот Kangoo Van ќе биде достапна од пролетта 2022 година, а продолжената верзија ќе пристигне подоцна.

Фабриката во Мобеж како центар на исклучителност

Фабриката на Renault во  Мобеж (Maubeuge) на северот на Франција е позната по моделот Kangoo, кој се произведува таму од 1997 година.

Обезбедувајќи ги највисоките стандарди за производство, Renault инвестираше 450 милиони евра во значајна фабричка трансформација: нова линија High Speed ​​XXL за пресување големи делови, 630 нови роботи за лим, нови индустриски роботи, нова линија за контрола на квалитетот на бојата, модернизација на монтажен погон  вклучувајќи комплетно снабдување со делови и нова завршна линија.

Фабриката беше проширена со нова работилница за склопување батерии, така што сè ќе биде подготвено за пристигнувањето на електричниот Kangoo Van во пролетта 2022 година.

E

Renault Kangoo – Вистинска успешна приказна

Kangoo доживеа три генерации од неговото претставување во 1997 година, а во верзијата на патничко и комерцијално возило продаде вкупно 4,3 милиони примероци. Покрај главната фабрика во Мобеж, Kangoo се произведувал и во фабриката Санта Изабела (Santa Isabel) во Кордоба, Аргентина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автомобил на годината за 2022: новиот PEUGEOT 308 – финалист

Италија не ска да ги забрани моторите со внатрешно согорување од 2035

Отповик во Maserati –Можно протекување на гориво и пожар!

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Во наредните 7 дена пониска цена на бензините, дизелот без промени

Дигиталната презентација на подновената ŠKODA KAROQ закажана за утре

Русија со акцизи за еко- горива налик на тие за за нафтени деривати

Владата на Јапонија со финансиска поддршка за производителите на чипови

Офанзива на Alfa Romeo во наредниот период