Нуркачи на дното на заливот пронашле Ferrari Mondial украден пред години

Во 1994 година, холандската полиција ја запре потрагата по украдениот во 1987 година Ferrari Mondial. …

Осигурителната компанија ја надомести штетата и тоа требаше да биде крај на приказната.

Како и да е, во јуни годинава, според The Drive, нуркачи од холандската противпожарна бригада откриле долг црвен предмет за време на тренинзите во водите на заливот Амстердам.

Тие го пријавиле откритието во полиција. Се разбира, тие не можеле да го извлечат автомобилот самостојно, па побараа помош од армијата.

Како резултат на тоа, на осми јули автомобилот бил извлечен од водата – по што се покажало дека станува збор за одамна украдениот Ferarri Mondial, пренесуваат агенциите.

Форензичарите утврдиле дека не е сторено насилно кривично дело во автомобилот, но исто тие не пронашле докази што би можеле да укажат на идентитетот на крадецот.

Ferrari Mondial  бил предаден на неговиот легитимен сопственик – осигурителната компанија – кој го испрати автомобилот во отпад.

„Истрагата не откри кривично дело освен кражба на автомобили. Автомобилот е целосно ‘рѓосан и ќе биде отпишан“, се вели во соопштението на полицијата.

Ferrari Mondial е направен во периодот 1980-1993 година.

Спортскиот автомобил имал втор ред седишта (2 + 2), што беше вистинска реткост за Ferrari и за спортски автомобили воопшто во тоа време.

Првата верзија на Mondial беше coupе со погон на задните тркала и централно монтиран мотор.

Силата на 3,0-литарскиот мотор од 213 КС очигледно не беше доволна, па така подоцна се појавија посилни верзии, на кои треба да се додаде и cabriolet верзијата

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаража во Токио место од соништа за вљубениците во Lamborghini

Maserati Ghibli Trofeo, Quattroporte Trofeo  и Levante Trofeo

Новиот Nissan GT-R пристигнува 2023  година со хибриден погон

Auto Bild го најавува Volkswagen Golf 8 Variant

Од млазен авионски мотор до куќичка за кампување!

Наскоро обновена Bentley Bentayga Speed

Lada 4×4 кампер

Volkswagen навести враќање на класичните модели, но со електричен погон

Кристијано Роналдо го купи најскапиот автомобил на светот Bugatti La Voiture Noire