Oben Rorr електричен мотоцикл подготвен за настап на пазар

Пазарот на електрични мотоцикли во Индија е во пораст, а Ola Electric S1 и Ultraviolette F77 се на насловните страници во земјата и светот…

Сепак, електричниот сегмент е на пат да стане поголем со нова стартап компанија наречена Oben, која ќе го претстави електричниот гол мотоцикл Rorr.

Во своето последно соопштение за печатот, Оben објави дека компанијата ја постигнала целта од 4 милиони долари во последниот круг на собирање средства. Така таа обезбедила вкупно 17.000 резервации за електричниот мотоцикл по име Rorr.

Според компанијата, Oben Rorr ќе се појави во првиот квартал на 2023 година со основна малопродажна цена од околу 1.200 евра.

Механички, Oben Rorr е мотоцикл за почетници кој има електричен мотор од 10 kW кој произведува 72 Nm вртежен момент достапен веднаш.

Обен тврди дека Rorr има максимална брзина од 100 km/h и повратен опсег до 200 km со едно полнење. Во меѓувреме, батеријата од 4,4 kW може целосно да се наполни за само два часа преку брз полнач.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Wolverine XS 800 необичен крузер со впечатливо широки задни гуми!

Praga го преставува ексклузивниот ZS 800

Ducati DesertX добива turn-by-turn навигација

Прастар мотоцикл Harley-Davidson од 1908 година е продаден за 860.000 евра

Husqvarna Norden 901 Expedition пристигнува оваа година

Првиот Suzuki на струја и на две тркала пристига во 2024

Произведени еден милион КТМ мотоцикли

Ducati почна со производство не електричен мотоцикл

Harley-Davidson во целост преминува на струја