Објавен списокот на кандидати за Европски автомобил на годината 2021

Објавен е поширокиот список на кандидатите за изборот за Европски автомобил на годината 2021, а на истиот се вкупно 38 автомобили.

Кандидати за Европски автомобил на годината 2021 се следните модели:

 • Aston Martin DBX
 • Audi A3
 • Bentley Flying Spur
 • BMW Serije 2 Gran Coupe
 • BMW Serije 4
 • Citroen C4
 • Cupra Formentor
 • Dacia Sandero
 • DS 9
 • Ferrari Roma
 • Ferrari SF90
 • Fiat 500e
 • Ford Explorer
 • Ford Kuga
 • Honda e
 • Honda Jazz
 • Hyundai i10
 • Hyundai i20
 • Hyundai Tucson
 • Kia Sorento
 • Land Rover Defender
 • Lynk & Co 01
 • Mazda MX-30
 • Mercedes-Benz GLA
 • Mercedes-Benz GLB
 • Mercedes-Benz GLS
 • Mercedes-Benz S klase
 • Opel Mokka
 • Peugeot 2008
 • Polestar 2
 • Rolls-Royce Ghost
 • Seat Leon
 • Škoda Octavia
 • Toyota Mirai
 • Toyota Yaris
 • Volkswagen Caddy
 • Volkswagen Golf
 • Volkswagen ID.3

На 7 декември оваа 2020 година ќе биде објавен потесниот круг на 7 –те финалисти, а победникот ќе биде соопштен на први март наредната 2021 година.

Инаку Жирито за Избор на автомобил на годината во Европа се состои под 60 члена – специјализирани новинари од 23 земји на Стариот континент.

На крајот, како  мало потсетување ќе спомнеме дека Peugeot 208 е носител на престижната титула за актуелната 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот човек на Cupra е нов шеф во Seat

В. Британија ќе им каже збогум на возилата со внатрешно согорување

Со изедначување на акцизата на екстра лесното гориво доби и животната средина и граѓаните

Салонот за автомобили во Детроит повторно одложен – за есента 2021

Нови камиони на сребрената ѕвезда  Actros F и Edition2

Уште една потврда дека времето на Автомобилски магазини е минато!

Нов скандал во светот на мобилноста-Nikola обвинет за измама!

ЕУ дополнително ги заостри нормите за CO2 емисиите

Колку чини новата S Class на домицилниот пазар