Објавена листата финалисти за Светски автомобил на годината

Жирито за избор на „Светскиот автомобил на годината 2020 (World Car of the Year 2020) ја објави листата на финалисти во изборот ….

Истото Интернационално Жири ќе го избере Светскиот автомобил на годината  2020, ќе додели и награди во уште неколку атегории.

Финалисти за World Car of the Year 2020 се:

Hyundai Sonata, Kia Soul EV, Kia Telluride, Range Rover Evoque, Mazda 3, Mazda CX-30, Mercedes CLA, Mercedes GLB, Volkswagen Golf  и Volkswagen T-Cross

 

Финалисти за World Urban Car се:

Kia Soul EV, MINI Electric, Peugeot 208, Renault Clio и Volkswagen T-Cross

Финалисти за World Luxury Car се:

BMW X5, BMW X7, Mercedes EQC, Porsche 911 и Porsche Taycan

 

Финалисти за World Performance Car се:

BMW M8, Porsche 718 Cayman/Spyder GT4, Porsche 911, Porsche Taycan и Toyota GR Supra

 

Финалисти за World Car Design Award се:

Alpine 110S, Mazda 3, Mazda CX-30, Peugeot 208 i Porsche Taycan

Победниците во сите категории ќе бидат соопштени на 20 април, на салонот за автомобили во Њујорк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lockout и понатаму предизвикува пад на продажбата во Европа

Најавен Volkswagen Taos

Во Европа 83, а кај нас 77 проценти од вкупниот патнички сообраќај е со автомобили

ЕУ ги заострува нормите за емисија на ЦО2 -до 2030 ќе ги намали двојно

Најавен нов Honda –EV concept

Објавен списокот на кандидати за Европски автомобил на годината 2021

Испорачани првите ID.3 до купувачите

Се почести шпекулации – идниот Peugeot 108 како crossover

Ново поевтинување на горивата