Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Почнувајќи со новиот Golf 8, сите нови турбо дизел мотори на Volkswagenдвојно ќе ја зголемат должината на временскиот период и километарското растојание за одење во редовен сервис …

Една од неочекуваните, но логични последици на аферата Dieselgate, што концернот од Волфсбург (Wolfsburg) ќе го чини повеќе од 200 милијарди евра, е зголемување на квалитетот и доверливоста на возилата.

Тоа значи дека сите нови автомобили со TDI мотори веќе од претстојната 2020 година, а почнувајќи со Volkswagen Golf 8, ќе имаат продолжени сервисни интервали на две години или на изминати 30.000 km.

Тоа значително ќе ги намали трошоците за одржување и на тој начин ќе им ги зголеми пазарните шанси на автомобилите.

Секако, ако помеѓу двата сервисни интервали индикаторите покажат потреба од додавање на моторно масло, тоа зааждолжително направето го без да чекате да дојде времето или бројот на поминатите километри …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Снимен новиот Ford F-150 Raptor

Porsche Carrera GT во напуштен салон собира прашина!

Наспроти кризата со корона вирусот Peugeot најави враќање на пазарот во САД веќе 2023

Турција и официјално има најдолга велосипедска патека на светот

McLaren F1- денес вреди 16 милиони фунти

Audi RS7 Sportback  со 962 КС

Помал Tesla Cybertruck за Стариот континент

Се враќа Honda CR-Z

Audi ја повлече провокативната реклама со девојчето и бананата!