Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Fiat Multipla е автомобил со бројни квалитети кои, за жал, се во сенка на малку несмасниот дизајн…

Затоа често се наоѓаше на топ листите за најгрди автомобили, каде често ја менуваше првата позиција со SsangYong Rodius.

Познатиот Youtuber   Силвен Леви (Sylvain Levy) и Пјер Шабрие (Pierre Chabrier) имаат сосема поинаква идеја за Multipla. Како што потсетуваат информативните агенции од светот и регионот, минатото лето тие го направија Multiple тркачки автомобил придвижуван од V8 мотор од Corvette ZO6. Во тоа време разви  „само“1014 КС.

Автомобилот во меѓувреме е дотеруван, а сега со себе носи уште повеќе од секој аспект. Изборот падна на уште поатрактивна црвено-бела комбинација, изразените продолжетоци се уште се таму, а наместо некогашниот бензински мотор со сто коњи 1.6, сега е чистокрвниот американски V8 чија моќност е зголемена на неверојатни 1294 коњски сили.

А менувачот е позајмен од Corvette, а погонот е на задните тркала со валци Мишелин. Секако, целиот болид е значително зајакнат, а доби и помоќни сопирачки.

Сепак, најмногу загуби во однос на практичноста и падна од шест на само две седишта. Штета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Истражувањето на Alfa Romeo покажа дека нивните клиенти не сакаат огромни екрани

Знаете ли колку чини просечната Dacia, продадена во Европа?!

General Motors не може да ја задоволи големата побарувачка

Lexus најавува нов електричен концепт

Volkswagen ќе увезува и продава возила Bugatti и Rimac во Америка

Британците решија да изградат тунел вреден 2,2 милијарди евра во близина на Стоунхенџ

Impul Nissan Z

Обновен MG5

Драматичен пад на цените на половните електрични автомобили