Од Nissan со демант дека бараат развод на „бракот“ со Renault !

Производителот на автомобили од Јапонија Nissan, дел од Алијансата Renault –Nissan – Mitsubishi,  ги демантираше, како неточни, зачестените наводи во медиумите дека ќе се разделува со својот францусkи партнер …

„Nissan воопшто, на ниту еден начин, не размислува за напуштање на овој сојуз“, наведуваат од јапонската компанија за производство на автомобили, порачувајќи дека тројната алијанса Nissan-Renault-Mitsubishi е „извор на неговата конкурентност“, пренесеуваат светсите агенции.

Соопштението е предизвикано од бројните медиумски извештаи (шпеекулации) објавени во последните денови дека Nissan е загрижен поради затегнатите односи со Renault по апсењето на поранешниот шеф Карлос Гон и разгледува „кризни планови“ за потенцијална разделба со францускиот производител на автомобили.и евентуално склучување на други сојузи….

Гон, по спетауларноте бекство од Јапнија, во моментов се наоѓа во Либан, каде од тамошните сутски органи е замолен навремено да се појавува пред правосудните органи.

Потсетуваме Гон беше уапсен во Токио кон крајот на 2018 година и против него се подигнати обвинениј за долгогодишна злоупотреба на довербата и фалсификување на финансиските документи, со цел да се пририе  вистинскиот износ на неговата плата и бонусите и да се одбегнат давачките кондржавата.

Гон во повеќе наврати ги негираше тие обвиненија, велејќи  дека против него е подигната хајка од  раководителите на Nissan кои се противеле на неговите планови за подлабоко интегрирање на јапонската компанија со Renault.

Процесот пред јапонските судски органи го разниша сојузот, па се појавија коментари дека Јапонците бараат излез од заедничкиот “брак“ со Французите и дека прават планови за самостоен технолошки развој и евентуално сојуз со други компании .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата генерација на Ford Mondeo пристигнува 2021

Карлос Гон Nissan ќе банкротира за две до три години!

Голем трансфер во автомобилската индустрија: Шефот на SEAT на чело на Renault!

Брисел Осло и Париз ги протераа автомобилите од центар на градот

Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер HYUNDAI  во Македонијa

Tesla Model Y кон крајот на годинава

Шест финалисти конкурираат за титулата Автомобол на годината во Македонија

Брз и успешен старт за Ssang Yong и Аутомакедонија

Dacia со секоја година се подобра и подобра