Од полноќ дизелот поевтинува за 2,5 денари

Според најновата одлука на РКЕ, од вечерва на полноќ цената на дизел горивото на пумпите ширум земјава е пониска за 2,5 денари, додека цената на бензините остаnува на нивото одредено со претходната одлука на Комисијата…

Од вечерва на полноќ дел од горивата ќе се продаваат по намалени, а дел по непроменети цени, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Регулаторната комисија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,08% во однос на одлуката од 30.1.2023 година.

Според одлуката на РКЕ, од полноќ цената дизелот се намалува за 2,5 денари за литар, додека цените на бензините остануваат исти и нема да се менуваат.

Па така, литар дизел од полноќ ќе чини 82 денари, бензинот еуросупер БС-95 ќе се продава за 84 денари за литар, додека пак литар бензин еуросупер БС-98 ќе чини 86 денари.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,648%, кај дизелот за 4,145%, кај екстра лесното масло за 4,165% и кај мазутот зголемување за 0,451%.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford