Одличен подвиг за перформанс изведба на „тројката“ на Аudi….

Audi RS3 Sedan е новиот најбрз компакт на познатиот Нирбургринг. Тој „прелета“ низ „Зелениот пекол“ за 7 минути и 40.748 секунди, со што го собори претходниот рекорд што го држеше Renault Megane RS Trophy-R.

Германскиот претставник беше побрз од францускиот адут за нешто помалку од 5 секунди.

Зад воланот беше Френк Стиплер, возач од Audi Sport одделот, кој го возеше RS3 седан до нов рекорд во рингот.

. Audi, исто така, обезбеди видео од целиот потфат, кое можете да го погледнете во прилогот подолу:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа