Офанзива на Alfa Romeo во наредниот период

Раководството на популарниот италијанскиот автомобилски бренд потврди четири од петте најавени премиери за следниот период во последните неколку недели…

Потсетуваме, новиот шеф на Alfa Romeo, Жан-Филип Импарато, во последните месеци е многу активен во специјализираните и економските медиуми.

Сето ова се чини дека доаѓа како увертира за почеток на заживување на брендот од Милано.

Но, факт е дека на чело на Alfa Romeo веќе некое време е актуелното раководство и дека се уште нема реални и опипливи (подобри) резултати.

Но, она што одамна го знаеме е дека ренесансата на италијанскиот производител ќе започне со моделот Tonale.

Со него Alfa официјално се враќа во сегментот C, а управата има огромни очекувања од овој теренец.

Се зборуваше дури и за годишно производство од 100.000 примероци (што е повеќе од целосната продажба на тој бренд минатата година).

Tonale официјално ќе пристигне на сцената следната пролет, по што ќе следи уште еден crossover.

Следниот ќе биде помал и ќе се вклопи во B сегментот. Ќе го изроди и изданието EV, кое треба да биде првиот електричен автомобил на италијанската марка.

По два теренци, нарачката би била да се постави нешто малку поинакво.

Тоа ќе биде новата генерација на Giulia, која и покрај бројните квалитети не бележи добри продажни резултати во актуелното издание.

Следната Giulia ќе претрпи трансформација и ќе се класифицира во EV сегментот, а ќе биде вториот електричен модел на Alfa, по споменатиот суб – компактен crossover.

Освен Giulia, во план е и втората генерација на Stelvi, но засега не се знае дали теренецот ќе се откаже и од погонската единица на внатрешно согорување. Од сето тоа може да се извлече конклузија дека е извесно дека и тој ќе оди по истиот пат.

Мистеријата за петтиот најавен модел останува…

Специјализираните новинари од Апенинскиот полуостров не веруваат дека Alfa Romeo ќе понуди hatchback во B сегментот, туку дека ќе прибегне кон оживување на Giulietta во класата C.

Ваквиот hatchback би бил значително поскап и би можел да донесе поголема заработка по продадена единица, што е многу важно за Alfa Romeo во овој момент на трансформација и реорганизација.

Сите сомнежи ќе бидат решени во наредните неколку месеци, кога се очекува претставување на планот за целосно опоравување на производителот на спортски автомобили од Милано – Alfa Romeo.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автомобил на годината за 2022: новиот PEUGEOT 308 – финалист

Италија не ска да ги забрани моторите со внатрешно согорување од 2035

Отповик во Maserati –Можно протекување на гориво и пожар!

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Во наредните 7 дена пониска цена на бензините, дизелот без промени

Дигиталната презентација на подновената ŠKODA KAROQ закажана за утре

Русија со акцизи за еко- горива налик на тие за за нафтени деривати

Владата на Јапонија со финансиска поддршка за производителите на чипови

Повторно најавен Mercedes Vision EQXX