Официјален тизер за Cupra Leon во пресрет на дебито

Новата перформан креација на шпанскиот дбренд – Cupra Leon конечно ќе ја има својата светска премиера на 20 февруари годинава, а Шпнците „излегоа“ со првите  детали заедно со објавување на  првиот тизер…

Работите одколу лансирањето на новата генерација на Cupra Leon финишираат, а перформансниот бренд на Seat се подготвува за премиерата на новиот жежок hatchback.

Потсетуваме, презентацијата е заажана за 20 февруари на инаугурацијата на Cupra Garage, а дебито пред широката јавност ќе биде две недели потоа на салонот за атомобили  во Женева, додека во продажните салони би требало да пристигне на крајот на тековната 2020 годинава.

Шпанскиот перформанс е дел од VW семејството и е под „ккапат“ на Seat, го подготви првиот Leon во историјата кој ќе го носи амблемот на Cupra како независен бренд, автомобилот има hatchback форма на каросерија , а ќе се појави и во караван изведба.

Leon Cupra беше бестселер, со речиси 44.000 продадени единици во последната генерација“, вели Вејн Грифитс, извршниот директор на брендот. „Со лансирањето на новиот Cupra Leon, ќе го засилиме брендот Cupra, давајќи му нов идентитет на веќе препознатливиот автомобил. Новиот Leon е ‘Кралот на сите модели на Leon“.

Од компанијата исто така потврдуваат дека новиот перформансен Leon ќе стане првиот модел од серијата кој ќе биде достапен и со plug-in хибриден погон. Минатата година, Грифитс откри дека PHEV системот ќе комбинира 1,4-литарски турбо бензински мотор со електричен мотор за вкупна моќност од 241 КС.

„Развиен да стане референтна точка во сегментот“ новиот модел на Leon од Cupra ќе има корист не само од моќниот електрифициран мотор, туку исто така ќе добие и подобрувања во перформансите, вклучително и поцврст систем на потпирање, поголеми сопирачки и унапредено управување.

Врвот –кулминација на оваа генерација на Cupra Leon ќе биде целосно електричниот тркачки автомобил Cupra e-Racer.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Jaguar Land Rover Project Vector- иднината на убаната мобилност

2020 -Nissan Navara N-Guard унапреден работник за тешки задачи!

IED Tracy concept

Во Женава Toyota ќе настапи со мал crossover oд B сегментот

Во Женева деби на луксуз со Bentley Mulliner Bacalar

Конечно откриен Volkswagen Golf R (2021)- Top Gun компакт со 333 KS!

2021 Kia Sorento интуитивност за оубаво чувство во возењето!

Volkswagen Golf 8 GTD подготвен за дби на Palexpo 2020 во Женева!

HANKOOK е избран од AUDI за фабричко вградување во новите AUDI Q8 и SQ8