Официјално Volkswagen Multivan T7

Volkswagen неколку пати претходно ја најави новата генерација Multivan (генерација Т7), а сега ја одржа својата официјална премиера.

Треба да се напомене дека според претходните најави, сегашниот T6.1 сепак ќе остане во понуда (барем за некое време), како робусно комерцијално возило (и во верзија со погон на сите четири тркала).

За почетoк, Multivan T7 доаѓа на адаптирана MQB платформа, така што опсегот на мотори ќе вклучува бензин, дизел и верзија на погон на природен гас.

Во понудата ќе има 1,5-литарски TSI со 136HP / 220 Nm и 2,0-литарски TSI со 204HP / 320Nm, а следната година ќе пристигне 2,0-литарски TDI дизел со 150HP (сите со 7-степен менувач DSG со двојна спојка ) спојка и стандарден погон на предните тркала).

Како и да е, најголемата вест е plug-in хибридна варијанта наречена Multivan eHybrid со комбиниран вртежен момент 218КС и 350 Nm (има 1,4-литарски бензин, електричен мотор, литиум-јонски батерии од 13 kWh и 6-брзински менувач DSG со двоен спојка).

Возилото ќе може да се движи во електричен режим, до 50 км.

Сепак, според фабриката, Multivan T7 ќе биде попрактичен од кога и да е, и има по – пространа внатрешност, седишта од втор ред што може да се вртат за 180 степени (седиштата се 25 проценти полесни од порано) и Shift-by -wire. “технологија, дигитална табла со инструменти, 10.0-инчен мултимедијален систем, безжичен полнач за паметни телефони, опционален head-up дисплеј. автоматска сопирачка за паркирање, IQ.Drive Travel Assist (комбинира адаптивeн темпомат и систем за одржување лента за полуавтономно возење) , LED светла, опционален IQ Light Matrix, како и опционален аудио систем од 640 вати со 14 звучници.

Новиот Volkswagen Multivan ќе биде достапен во верзии со должина од 497 см и 517 см, ширина од 194 см, висина од 190 см и растојание помеѓу оските од 312 см.

Во зависност од верзијата, волуменот на багажникот се движи од 469 до 4005 литри.

Треба да се каже дека како опција, ќе биде можно да се добие електрична енергија. отворање на задната врата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi Sky Sphere Concept

Fiat Pulse – внатрешност

Новиот Subaru WRX најавен за 19 август

Пристигна Fiat 500 Cabrio Dolcevita – убавина што го одзема здивот

Alpinа B4 Gran Coupe

Пристигна новиот CITROËN C3 AIRCROSS SUV

Најавен и EQS луксузен SUV на Mercedes-Maybach

Fiat Centoventi – новата Pandaпристигнува идната 2022 година!

Great Wall Tank 600