Opel Grandland X отсега ќе вози и на струја со 300 КЅ!

Дури 300 KS  и погон на сите четири тркала, моделот од Риселсхајм (Rüsselsheim) ќе има во својата понуда и plug-in хибридна верзија…

Во Opel чекорат со времето!  Новиот Grandland X со литиум јонски батерии ќе  биде потполно наполнет за еден час и 50 минути, а сета моделска понуда до 2024 година ќе биде целосно или делумно електрифицирана!

Спроведувањето на планот доби потврда, преку претставувањето на новата PHEV (plug-in hуbrid електрични возила električnih vozila) верзија, a  прв во низата е Grandland X.

Елегантниот Grandland X Hybrid4 ќе се препознава по опцијата- црн капак на моторот, a  ќе ја комбинира силата на бензинскиот мотор со турбо полначот и два електромотори за вкупно 300 KS.

Првиот plug in хибрид на Opel ќе придонесе кон електрификацијата на севкупното портфолио на германската марка до 2024 година.

Тоа исѕо така е дел од стратегијата на производителот на автомобили за исполнување на идните CO2 цели.

Уште еден чекор во тој процес, кој вклучува и многу ефикасни мотори со внатрешно согорување, ќе бидат воведени и потполно нови батерии.

Потсетуваме во текот на оваа 2019 година треба да пристигне новата Opel Corsa, што исто така ќе го има духот на електрификацијата како главна карактеристика .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Porsche Cayenne S Coupe со V6 и 440 КЅ!

Претставен новиот McLaren Gt нов диктатор во лигата!

Citroen со ултра удобен футуристички концепт -Citroen 19_19 concept

Porsche 911 Targa (2020.) уловена на тестирање на автопат

Dacia на струја пристигнува 2021 година

VW I.D. доби име I.D.3 на финално филигранско дотерување пред лансирање!

Ford Mustang Shelby GT-S co 700+ KS

Chevrolet Corvette C8 2020, на стартот како coupe – cabrio