Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

  • Нов под-бренд, ново име за шампионат: ADAC Opel Electric Rally Cup „powered by GSe“

  • Opel како пионир: првиот рели куп за електрични возила влегува во својата трета сезона

Opel го потврди своето партнерство во првиот светски рели куп за електрични возила, претходно познат како ADAC Opel e-Rally Cup, кој е преименуван и ќе се нарекува ADAC Opel Electric Rally Cup „ powered by GSe“.

Како и иднината на Opel, така и активностите за моторспортот на брендот се електрични. Затоа името на новиот спортски под-бренд GSe (Grand Sport electric) сега може да се најде и во насловот на серијата трки за електрични возила. ADAC Opel Electric Rally Cup „ powered by GSe“ исто така ќе биде уште помеѓународен во сезоната 2023: вкупно осум настани во четири земји (Германија, Франција, Австрија, Швајцарија) се запишани во календарот.

Дополнително, Opel и ADAC го продолжија постоечкиот договор до 2024 година.

„Opel и ADAC заедно го создадоа првиот рели куп за електрични возила во светот. Овој пионерски дух постави моќен и важен пример во меѓународните рели. Ќе продолжиме и понатаму заедно да ја развиваме оваа иновативна тркачка серија – во согласност со нашите спортски топ модели GSe и нашата стратегија да станеме целосно електричен бренд во Европа до 2028 година“, рече Извршниот директор на Opel, Florian Huettl.

„Иновативниот концепт на ADAC Opel Electric Rally Cup е одличен пример за тоа како успешно да се комбинира работата со младите таленти и електромотоспортот. ADAC е пионер за поголема одржливост во мотоспортот, а со продолжување на нашата соработка со Opel испраќаме силен сигнал за електрифицирано рели“, додаде Претседателот на ADAC Sport, д-р Gerd Ennser.

Производителот на автомобили со седиште во Rüsselsheim и најголемиот автомобилски клуб во Европа и соработуваат во мотоспортот повеќе од една деценија. Покрај успешните проекти ADAC Opel Rallye Cup и ADAC Opel Electric Rally Cup ова партнерство го создаде и ADAC Opel Rally Junior Team. Јуниорскиот тим го претставува вториот столб од заедничката програма за таленти – и има импресивно досие. Во 2022 година, Laurent Pellier ја прослави петтата титула за јуниорскиот тим на ADAC Opel Rally Junior Team на FIA (JERC) со Opel Corsa Rally4. Една година претходно, французинот беше крунисан на првиот шампион на ADAC Opel e-Rally Cup.

„Соработката помеѓу ADAC и Opel е одличен пример за успешна промоција на таленти“, изјави Jörg Schrott, одговорен на Opel Motorsport. „Двајцата партнери делат заедничка филозофија и стратегија. Околу 120 возачи од 19 нации ги направија своите први чекори во професионалното рели во сезоната 2013 на ADAC и Opel one-make купот. Најдобрите од нив влегоа во ADAC Opel Rally Junior Team и предизвика вистинска врева на европско ниво. Петте титули за возачите во JERC од Emil Bergkvist, Marijan Griebel, Chris Ingram, Mārtiņš Sesks и Laurent Pellier зборуваат сами за себе. Задоволен сум од предвременото продолжување на нашиот договор. Тоа им дава на учесниците и тимовите поголема безбедност при планирањето“.

Еден од неколкуте моменти на тркачкиот календар за 2023 година е финалето на сезоната на Central European Rally рели околу Passau, каде учесниците на купот ќе се натпреваруваат со нивната електрична Opel Corsa Rally Electric со батерија од 100 kW/136 КС како дел од Светскиот рели шампионат на FIA. Во исто време, на 2022 Cup Champion – Timo Schulz ќе се обиде да ги следи стапките на Laurent Pellier со Corsa Rally4 на Јуниорското Европско првенство.

 Датуми за ADAC Opel Electric Rally Cup „придвижуван од GSe“

Mај 5/6         ADAC Rallye Sulingen       D

Jуни 2/3       Rallye du Chablais, Aigle   CH

Jуни 17/18    Rallye du Vosges Grand-Est, Gérardmer          F

Jули 14/15    Rallye Weiz   A

Aвгуст 18/19 ADAC Saarland-Pfalz Rallye, St. Wendel          D

Септември 1/2       Rallye Mont-Blanc, Morzine         F

Септември 29/30    ADAC Rallye Stemweder Berg, Lübbecke         D

Октомври 27 до 29 Central European Rally, Passau   D/A/CZ

Дати за Junior European Rally шампионатот 2023

19.-21.05.     Rally Poland, Mikołajki       PL

16.-18.06.     Rally Latvia, Liepāja LV

06.-08.07.     Royal Rally of Scandinavia, Karlstad      S

28.-30.07.     Rally di Roma Capitale, Fiuggi     I

18.-20.08.     Barum Czech Rally Zlín, Zlín        CZ

06.-08.10.     Rally Hungary, Nyíregyháza         H

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lancia Delta Evo-e RX на Леб со „одежда“на Martini

Во В. Британија стравуваат: Електричните возила се премногу тешки

Dacia ќе учествува на релито Дакар од 2025 година

Кон крајот на годината Audi ќе го тестира својот Ф1 мотор

Toyota GR H2 Racing Concept

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор