Opel се враќа во Русија

Враќањето на рускиот пазар се очекува веќе во тековната 2019 година со три модели од понудата на производителот од Риселсхајм…

Тоа се моделите Grandland X, Zafira Life и Vivaro што во Русија ќе бидат достапни кон крајот на есента 2019-та.

Од наведените, Zafira Life и Vivaro Transporter ќе се произведуваат во фабриката во Калуга.

Во Opel не ги кријат своите офанзивни планови, па затоа овој потег и не претставува изненадување.

Во Opel сакаат постепено да го зголемуваат своето учество на пазарот во Русија во наредните години, a тоа вклучува и понуда на поширок асортиман за извесно време.

Подетални информации очекуваме да следуваат во текот на наредните месеци.

„Значаен пораст на нашиот профитабилен извоз е еден од клучните столбови на нашиот PACE! План на компанијата! На тоа подрачје остваруваме значителен напредок “, изјавил Михаел Лошелер ( Michael Lohscheller), генералниот директор на Opel.

Русија е голем, стратегиски важен и атрактивен пазар, со многу потенцијал. Како германска марка со долгогодишна традиција и извонредна репутација во во земјава од тоа ќе имаме корист.

Да се биде во состојба веднаш да се произведува на локално ниво e најдобар пример, колкаво е влијанието и важноста на PSA Групата во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пуштена во употреба обновената бензинска станица на Макпетрол во Куманово

FREEDOM TO MOVE караванот на Volvo Cars за прв пат во Скопје

Maкпетрол со известување за нови цени на нафтените деривати

Bentley го најави новиот Flying Spur!

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Новите MINI John Cooper Works Clubman и Countryman, со над 300 КЅ

Hyundai и KIA инвестираат 80 милиони евра во Rimac Automobili!

VW I.D.3 предизвика вистинска манија на  пазарот!

Пристигаат електрични Porsche Boxster и Cayman