Организацијата на потрошувачи го тужи Tesla

Американската компанија за производство на електрични возила ќе мора да оди на суд…

Најголемата германска организација за заштита на потрошувачите, VZBV, поднесе тужба против Tesla пред судот во Берлин за, како што вели, погрешни реклами и кршење на прописите за заштита на податоците.

Оваа организација соопшти дека „Теslа“ ги мамела потрошувачите со погрешни изјави за тоа колку емисии на јаглерод диоксид заштедуваат со купување на електрично возило „Теslа“, пренесува Reuters.

Надзорниот режим инсталиран во автомобилите, кој има функција на снимање на околината, исто така ги прекршува законите за заштита на податоците, според VZBV.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги намалува субвенциите за купување EV

Новиот Audi RS3 co електричен мотор

Почна производството на Mercedes-AMG One

Новиот Porsche 911 GT3 RS на пазарот пристига 2023

Next.e.GO Mobile SE ќе произведува електрични автомобили во Македонија

Во Германија нови давачки за дизел и бензински автомобили а олеснувања за EV

Подновен беџот и имиџот на луксузниот автомобилски бренд

Илон Маск одличен дипломат -Tesla во Кина со „повластена“ позиција

Неофицијалните рендери открија многу можен изглед на претстојната BMW Серија 5.