Отповик за 61,000 возила на BMW

Германскиот производител на автомобили е принуден да повлече повеќе од 61.000 возила на глобално ниво….

Како што пишуваат германските медиуми, BMW имал проблеми со софтверот на голем број возила и мора да се повлечат на поправка.

Опфатените модели со ова повикување на вонредна посета во овластените сервиси на германската премиум марка се X3, X4 и X5 произведени помеѓу 2016 и 2022 година, пренесуваат информативните агенции.

Како што беше кажано од баварската компанија, сопствениците на загрозени возила ќе добијат порака да дојдат на сервисот каде ќе се репрограмира софтверот и ќе се отстрани проблемот.

Во принцип, ова е проблем со софтверот што може да го расипе моторот или да доведе до губење на вртежниот момент.

Како и да е до овој момент никој немал доживеано несреќа, оштетување или повреда поради наведениот проблем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck

Corvette Z06 70th Anniversary Edition како Pace Car на овогодинешниот Индијанaполис 500