Ова е моторот што ќе го движи најдобриот спортски автомобил на светот

Гордон Мареј веќе еднаш го создаде најдобриот (и најбрзиот) хипер спортски автомобил на светот, и сега носи уште еден „сладок залак”….

Неговиот Gordon Murray Automotive веќе неколку години работи на повеќе проекти, меѓу кои Т.50 е најинтересниот и попривлечен производ. Премиерата е закажана за 4 август, а досега успеавме да видиме неколку скици и да откриеме неколку детали.

Најважниот што ќе ја загрижи целата конкуренција е дефинитивно моторот. Се напојува со мотор Cosworth V12. А единствената скромна работа за овој мотор е волумен од 3,9 литри. Развива максимум 663 КС и 467 Нм.

Но, внимавајте сега, 71% од максималниот вртежен момент е достапен од 2.500 вртежи во минута, максималниот го дава на 9000 вртежи во минута, и се врти сè до 12.100 вртежи во минута.

И тоа не е сè затоа што одговорот е подеднакво фасцинантен. Потребни му се само 0,3 секунди од лер да достигнете максимален број на вртежи. Фасцинантно!

Материјалот на моторот е комбинација на на алуминиумска легура со висока јачина, со бројни делови од титаниум. Така, тежината на коленестото вратило е 13 кг, а целиот мотор тежи само 178 кг.

Погодувате, Гордон Мареј (Gordon Murray) вели дека инспирацијата за моторот бил 3,3 V12 мотор од Ferrari 250 GTO, но исто така има и мотори како Hondа 3.5 V12 од F1 автомобилите на McLaren, и секако моторот на BMW S70 / 2 од неговиот McLarena F1.

Сè е придружено со систем од 48V стартер/ генератор кој ќе ви помогне со 50 КС во режимот Vmax.

Но, Гордон Мареј е овде сосема јасен и не дозволува непотребни украси.

Нема пластични капаци, украси и маски, сè е достапно на погледот и јасно прегледно. Токму како што и треба да биде.

Да речеме дека овој мотор ќе биде компатибилен со шест степен мануелен менувач на  брзини со маса од 80,5 кг, што, погодувате, „ менува брзини најдобро во светот“.

Во секој случај, ајде да бидеме трпеливи уште малку – до 4 август.

1,500rpm Fire Up

The all-new Cosworth GMA V12 fires up for the first time today and revs to 1,500rpm – looking forward to the full 12,100rpm in the coming weeks. #GMA #T50 #Cosworth #Gordonmurray #supercar via Instagram https://www.instagram.com/p/CCv-W7Cl-tZ/?igshid=120tt2doejvja

Gepostet von Gordon Murray Automotive am Freitag, 17. Juli 2020

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda Enyaq iV- 2021: прв чешки SUV, класа на Kodiaq е навистина „вау”!

Електричен  Aviar R67 – Mustang на струја од Русија

Електричниот Fisker Ocean ќе се произведува во Австрија!

Hyundai го лансира Ioniq како нов суб-бренд за ЕВ

Lucid Air ќe го надмине Teslа во однос на автономијата на EV

Над милион јавни полначи за EV ширум светот

Audi брзината на процесорите поважна од бројот на КС

Групацијата FCA со партнерот Waymo уште поблиску о возење без возач!

Покажан првите примероци на хипер автомобилот Bugatti Divo