Оваа Testa Rossa чини „само“ 93.000 евра

Kога ќе кажеме дека го нуди компанијата „Little Car“, тогаш се станува многу појасно…

Така е, тоа е намалена реплика која се напојува со мал електричен мотор наместо моќен бензински мотор. Добрата вест е што сега е засилен и дава речиси 20% повеќе, односно 14 kW или 19 КС.

Станува збор за верзија на Pacco Gara, која ги потврдува своите тркачки гени со малку подобри перформанси.

Да потсетиме, основната Testa Rossa може да достигне 80 km/h, а оваа помоќната би можела да оди значително побрзо. Затоа не е чудно што заштитната рамка на оваа верзија може лесно да се отстрани доколку е потребно.

Исто така, возачот го држат во „седлото“ тркачките појаси на Sabelt Автомобилот добива и прилагодливи амортизери и сопирачки, што овозможува прилагодување на различни услови, пренесуваат светските информативни агенции.

Иако внатрешноста е обложена со кожа на Ferrari, оваа многу атрактивна играчка ќе остане вистинска реткост.

Планирани се само 250 примероци кои ќе се продаваат по минимална сума од насловот, а само избраните ќе бидат подготвени да ја платат.

 

Можеби најдобро е да се повтори заклучокот на Top Gear кој го тестираше овој автомобил.

Тоа не е најбрзиот автомобил, тој е непристојно скап за играчка, но исто така тоа е „нај забавниот електричен автомобил“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Opel Astra G 25 години на автомобилската сцена

ExoMod Dodge Challenger SRT Hellcat

Volkswagen планирал Golf со V10 мотор!

Asprey Bugatti Egg Collection

Lexus LC Ultimate Edition

DS покажува како би можел да изгледа реинкарнацијата на летечкиот Citroen DS

Novitec Lamborghini Aventador Ultimae Roadster

Легендарниот „дедо’ на BMW Series7

Citroën DS автмобилска икона полна генијални иновации!