Pagani C10 дебитира на 12 септември

Во октомври минатата година се појавија вести дека замената за Pagani Huayra ќе биде подготвена за премиер во текот на 2022 година, а сега е потврдено дека промоцијата ќе биде поддржана на 12 септември во Милано.

Pagani го води овој хиперавтомобил под кодното име C10, а за него е планирана нова верзија на Mercedes-AMG 6.0-литарскиот twin -турбо V12 мотор.

Во споредба со Huayra, C10 ќе има 30 или 40 КС повеќе, со најава дека моторот ќе може да се спари со рачен менувач или менувач со двојна спојка.Pagani овде посвети посебно внимание на ракувањето и, како што се посочува, компанијата посвети повеќе време на намалување на тежината во однос на кој било друг аспект на дизајнот.

Pagani планира да направи од 280 до 300 примероци од C10 (Coupe, Roadster, специјални верзии), но наводно сите веќе имаат клиенти

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По речиси две децении Audi нема да ги спонзорира „кралевите“ од Мадрид ги „истурка“ BMW

Новиот Cadillac Celestiq ќе биде поскап за 30% од Bentley Flying Spur

Тркачки Porsche

Најчувствителен лак имаат автомобилите со црвена боја

Електричниот Mercedes Vision EQXX со едно полнење поминал 1.202 km!

Во Volkswagen сметаат на „ќумур“ за да го заштитат производството

Почна склопување на поедноставни Lada Niva Legend и Lada Niva Travel

Tesla заборавен на постојката за полнење EV – сопственикот заминал на одмор!

VW Air дебитира утре- 27 јуни