Pagani C10

Во октомври минатата 2021 година се појави вест дека замена за Pagani Huayra ќе биде подготвена за премиера во 2022 година (во јуни или септември, во Милано), а оваа најнова слика наводно го покажува тој модел…

Pagani го води овој автомобил под кодното име C10, а за него е планирана нова верзија на Mercedes-AMG 6.0-литарскиот твин-турбо V12 мотор.

Во споредба со Huayra, C10 ќе има 30 или 40 КС повеќе, со најава дека моторот ќе може да се спари со рачен менувач или пак на менувач со двојна спојка.

Pagani овде посвети посебно внимание на управливоста и, како што се посочува, компанијата посвети повеќе време на намалување на тежината во однос на кој било друг аспект на дизајнот.

Pagani планира да направи 280 до 300 примероци од C10 (Coupe, Roadster, специјални верзии), но сите тие веќе имаат клиенти …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Отповик на Chiron Pur Sport поради проблеми со гумите

Niutron NV

Porsche прв ЕV што совладал висинска разлика од 4.842.967 метри

Noble M500

Hennessey  Venom F5. со ергеле моќно 1.817 КС

Bugatti го претстави својот ромобил Bytech

Жената Астронаут од проектот SpaceX место Tesle избра друг EV

Tesla Model S поминал 1,5 милиони километри!

Редок класичен Chevrolet Corvette