Петтиот ден на Дакар Рели 2022 полн изненадувања и пауза за мотоциклите

Петтата етапа на релито Дакар долга 560 километри донесе нови победници, а изненадување претставуваше„несаканата“, пауза кај мотоциклистите поради недостиг од хеликоптери за давање помош…

Петтата етапа на релито Дакар 2022 година донесе нови победници и промени во генералниот пласман на одредени категории. па така во конкуренција на автомобили, победник на петтата етапа е Toyota Hilux на фабричкиот тим Toyota Gazoo Racing, но не со бројот 201 што го носеше првиот возач на тимот Насер Ал-Атијах(Nasser Al-Attiyah), бидејќи славеничкиот шампањ овој пат го отвори неговиот тимски колега Хенк Латеган (Henk Lategan), возач од Јужна Африка, со совозачот Брет Камингс(Brett Kummings).

Второто место го зазеде неспоредливо попознатиот возач, Себастин Леб (Sebastien Loeb), кој беше само 1′: 58 “задоцнување во неговиот Hunter возејќи за Bahrain Raid Team. Третото место на петтата етапа му припадна на друг возач на Toyota Hilux, Аргентинецот Лусио Алварез (Lucio Alvarez), но не во фабриката, туку за тимот на Toyota Overdrive.

А Жинел де Вилие (Ginel de Villiers), возачот на фабричкиот тим Toyota Gazoo Racing, пет часа по истрагата е казнет за вториот удар на мотоциклистот што се случи на четвртата етапа, по што тој не ни забави да провери што се случило со колега возач. Де Вилие ја прифати казната, рече дека станува збор за несреќен случај и како извинување, вети дека ќе му плати на повредениот возач на мотоцикл нов мотор и целосна котизација за релито Дакар 2023 година, па целиот случај заврши релативно позитивно, иако ситуацијата беше многу опаснa.

На денешната етапа имаше случај на спортски фер-плеј, што ретко се гледа. Карлос Саинз (Carlos Sainz), најдобро пласираниот од трите екипажи на Audi Sport, го прекина потпирањето на неговиот Audi RS Q e-tron додека практично го водеше специјалниот испит и најави уште еден одличен резултат. Тимскиот колега и 14-кратен победник на релито Дакар Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel) застана на 201 километар, му даде поддршка и остана на сцената, додека Саинц, со големо задоцнување, сепак ја продолжи трката и заврши со 1:03′:54 “зад победникот. Ал-Атијах и понатаму води во генералниот пласман, со 35 минути предност пред второпласираниот Леб.

 

Поз.  Бр       Екипа                               Тим                                  Време/заос.

 

1        201  (Qat) Nаsser Al-Attiah

(And) Matthieu Baumel    Toyota Gazoo Racing            17h 24′ 23”

2        211  (Fra) Sebastien Loeb

(Bel) Fabian Luequin       Bahrain Raid Xtreme              17h 59′ 33”

+ 00h 35′ 10”

3        222  (Arg) Lucio Alvarez

(Esp) Armand Monoleon  Overdrive Toyota                   18h 15′ 38”

+ 00h 51′ 15”

За мотоциклистите денот беше полн со изненадувања, а не заврши според планот, туку со пауза. Имено, за да се пружи комплетна медицинска помош при пристигнување од хеликоптерот, која во еден момент не беше доволна, беше прекината трката во категоријата мотоциклисти и натпреварувачи во категоријата Дакар класик.

Во времето на паузата, победник беше фабричкиот тимски возач на Red Bull KTM и поранешен победник на Дакар. Тоби Прајс (Toby Price). Сепак, поради пребрзо возење во зоната за ограничување на брзината, Прајс беше казнет со шест минути казна со која се искачи на шестото место, а победата му припадна на второпласираниот Данило Петручи (Danil Petrucci), на Tech 3 KTM.

Ова не само што е негова прва победа на релито Дакар, бидејќи настапува за прв пат, туку е и прва победа на MotoGP возач на релито Дакар. Ова е одлична спортска вест со оглед на тоа што Петручи за малку ќе се откажеше од конкуренцијата, а поради казната заостанува повеќе од 11 часа зад лидерот.

Второто место му припадна на фабричкиот возач на Yamaha  Рос Бранч (Ross Branch), а третото место му припадна на возачот на Honda, Игнасио Корнехо Флоримо (Ignacio Cornejo Florimo). Во генералниот пласман, Сем Сандерленд (Sam Sunderlend) сè уште е предводен од возачот на Gas Gas со предност од 2′:29” во однос на Матијас Валкнер (Matthias Walkner), возачот на фабричкиот тим на KTM.

Поз.   Бр      Возач                          Тим                                Време/Доцнење

1        3   (Gbr) Sam Sunderland  GasGas fac. Rac.              19h 01′ 50”

2        52  (Aut) Matthias Walkner  Red Bull KTM Fac R.       19h 04′ 19”

+ 00h 02′ 29”

3        42 (Fra) Adrien Van Beveren Monster Energy Yamaha 19h 07′ 49”

+ 00h 05′ 59”

Во конкуренција на камиони, Андреј Каргнов со победата број два на годинешното рели Дакар се одмазди за проблемите кои ги имаше вчера кога повеќе од час и половина остана заглавен во калта. Возачот на тимот Kamaz Master ја заврши денешната петта етапа на релито Дакар со нешто помалку од пет минути предност пред тимскиот колега Дмитриј Сотников и шест минути пред Антон Шибалов.

Во генералниот пласман води Сотников со речиси 10 минути пред Николаев, и 26 минути пред Шибалов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа