Peugeot 204, модел што означи пресвртница во марката

Бестселер на Французите во 1969, 1970 и 1971 година, лансиран е на автомобилската сцена неколку години претходно, поточно на 23 април 1965 година

Најважното во куси црти кај овој модел е дека е тоа првиот Peugeot со погон на тркалата на предната оска, потоа дека се произведувал во форма на каросерија на компактен седан, кабриолет и купе, како и караван .

Неговото срце бил алуминиумски OHC бензински мотор со работен волумен од 1.1-литри, со четири цилиндри и моќ во распон од 53 до 59 KS, a воедно е и првиот автомобил во класата што вградувал дизел агрегат!

Токму така, пред точно 54 години во престолнината на Франција – Париз е претставен моделот Peugeot 204, еден од најуспешните и нај наградуваните модели што кога и да е се појавил на автомобилската сцена.

Во однос на дизајнот е дело на мајсторот во оваа област – легендарниот Пининфарина (Pininfarina).

Бил прв модел, како што спомнавме, на марката што имал погон на предната оска и со себе донел технолошки напредно решение на агрегат со блок изработен од алуминиум и со брегасто вратило во главата (OHC), поставен во склопот над менувачот и над диференцијалот, што овозможувало ослободување на дополнителен простор во патничката кабина.

До 1976 година произведен е во повеќе од 1,6 милиони примероци, па Peugeot во ерата на производството на моделот 204 не само што скокнал од четвртото место на второ, по бројот на продадени автомобили во Франција, оставајќи ги зад себе Citroën и Simcа, туку и ја преземал сопственоста над овие два конкуренти!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS