Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Peugeot објави дека целосно електричниот e-3008 ќе го има своето официјално деби следната недела (12 септември).

Французите го опишуваат e-3008 како „целосно нов електричен брз SUV“, истакнувајќи ја неговата погонска единица со нулта емисија и аеродинамична силуета која ќе биде многу поаеродинамична во споредба со неговиот претходник.

На претходно објавените слики, автомобилот се уште е под камуфлажна фолија, но јасно е дека новиот e-3008 ќе го има актуелниот дизајнерски јазик на Peugeot, по примерот на дизајнерските елементи на моделот 408, само со пократок и исправен став.

Друг елемент откриен за прв пат е дизајнот на тркалата кој ќе стане нов стилски потпис за францускиот бренд, заедно со елегантно осветлување и светла со тројни канџи. Најверојатно ќе биде усвоена и нова решетка инспирирана од концептот Inception на Peugeot, со оглед на тоа што брендот претходно изјави дека Inception „ќе ги инспирира идните производи на Peugeot од 2025 година“.

Компактниот SUV ќе се базира на новата STLA Medium архитектура (со батерии од 87 до 104 kWh), наменета да ја замени платформата EMP2. Ќе биде достапен со три опции за електричен погон и ќе нуди опсег на возење до 700 километри.

Верзиите ќе вклучуваат погон на четири тркала и два мотори, но поставката со еден мотор и погон на две тркала се очекува да го сочинува најголемиот дел од продажбата. Инаку, Peugeot претходно со неколку официјални слики покажа како изгледа панорамската внатрешност на i-Cockpit во новиот е-3008.

Централниот дел на контролната табла е нов заоблен панорамски екран од 21 инчи кој ги комбинира дигиталната табла со инструменти, главниот екран и екранот на допир во една единица. Десната страна на заоблениот екран е чувствителна на допир и овозможува пристап до инфозабавата, поставките и контролите на климата. Дополнителен екран на допир на централната конзола содржи кратенки „i-Toggles“ со 10 приспособливи локации кои ги заменуваат старите прекинувачи во стил на авион.

Peugeot го задржа препознатливиот волан со два краци со мал дијаметар, но новата единица има низа контроли чувствителни на допир со функција „тактилен клик“ за да се избегне случајно ракување. Тие се комбинирани со две нови „тенки и елегантни“ контроли поставени зад воланот.

Високо поставениот централен тунел изгледа уште пофутуристички отколку во заминувањето на Peugeot 3008, со дополнителни контроли вклучувајќи цилиндрично копче за јачина на звук и електрична рачна сопирачка. Изборот на автоматскиот менувач е поместен и се наоѓа веднаш до копчето старт-стоп.

Остатокот од контролната табла изгледа како еволуција на тековната тема. Амбиенталното осветлување со 8 бои над „вистинската алуминиумска облога“ и висококвалитетните ткаенини создаваат премиум изглед на новиот 3008, поддржувајќи го луксузниот потег на Peugeot.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Renault Grand Kangoo