Peugeot Partner Rapid

Fiat го претстави ажурираното издание на комбето Fiorino во Јужна Америка минатиот декември, а сега овој модел се појави и таму со етикетите на Peugeot и името Partner Rapid.

Ова не е невообичаено бидејќи и двете марки припаѓаат на групата Stellantis. Покрај тоа, овој модел во Мексико се продава како Ram Promaster Rapid, а во Колумбија, Боливија и Перу како Ram V700.

Во споредба со оригиналот на Fiat, Peugeot Partner Rapid доби само нова предна маска и, се разбира, ознаки на францускиот бренд.

Возилото е долго 4407 mm, додека носивоста е 650 kg.

Моторот е 1,4 литри со 86 КС / 84 КС (етанол / бензин) поврзан со 5-брзински мануелен менувач.

Производството на Peugeot Partner Rapid се одвива во фабриката на Fiat во Бетим во Бразил, каде се прават и верзии со ознаки Fiat и Ram.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Polestar O2 во сериска изведба во 2025 година

Светска премиера: Нов CITROËN C4 X и комплетно електричен Ë-C4 X

Електричен Hyundai Ioniq 6 на видео

И официјално Citroen C4 X

Подновена актуелната Toyota RAV 4

Промовиран Volkswagen ID. Aero concept

Премиера: Новата Opel Astra  пристигна во Македонија

Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Нов сој на Peugeot – Новиот 408