Peugeot потврди pick -up камионет !

Производителот на автомобили Peugeot потврди дека во наредната декада ќе лансира сопствен камионет …

Гзавие Пежо, сениор потпретседател на Групацијата PSA за лесни комерцијални возила во едно свое обраќање открил дека до 2021 година францускиот производител ќе влезе на пазарот на pick – up возила.

Камионетите на Peugeot би требало да бидат во класата на капацитет од еден тон во која помеѓу другото се и главните играчи во сегментот Toyota Hilux, Isuzu D-Max, Ford Ranger...

Освен најавата дека ќе произведува и камионети од Peugeot не откриваат други детали, како на пример податоци за платформата на која ќе се базира …. Се шпекулира дека Групацијата PSA планира значително да го засили своето учество во овој сегмент, па постојат големи можности сукцесивно да се појави и pick – up изведба и на Opel.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои електрични автомобили имаат најголем досег!?

Уловена новата Škoda Fabia

Фудбалерите на Атлетико Мадрид на тренинг појдоа со стара Fiat Panda!

Снаодлив возач успеал да оспособи за возење тешко хаварисана Škodа

Кен Блок ја прекина соработката со Ford!

Новите Renault 4 и Renault 5 како електрични автомобили?

Mercedes-Benz G-klasa, Land Rover Defender или Jeep Wrangler, кој е крал на беспаќата!

Нај луксузната изведба на Lada Niva ве остава без здив

Екс вработен во Mercedes од освета со багер демолирал 50 нови возила!