Peugeot за Le Mans 2022 со хибриден хипер автомобил

Уште од минатиот месец се знае дека фабриката на Peugeot планира да се врати на легендарната трка на издржливост „24 часа Ле Ман“ и тоа со нов hyper автомобил што ќе биде подготвен да учествува на трката во 2022 година…

Производителот на автомобили од Франција соопшти дека планира да се врати во Светскиот шампионат на трките на издржливост и тоа заедно со Rebellion Racing тимот од Швајцарија, a најважната информација во тоа соопштение е дека сака да се врати и во легендарната трка Le Manѕ.

Потсетуваме на таа трка тимовите на Peugeot победувале три пати.

„ Возбуден сум поради иднината и поради тоа ќе го предизвикаме своето знаење и умеење и својата голема страст во овој проект. Тоа претставува нов предизвик и знам дека нашите експерти уште еднаш ќе покажат својата волја и желба за победа. Тие имаат долго искуство во најдобрите FIA шампионати и „глад“ за успех“, изјавил Жан Марк ГФино, директорот на Peugeot.

Потсетуваме Peugeot за последен пат бил на Ле Ман  трките во период помеѓу 2007 и 2011 година со дизел автомобилите „908“, a во 2009 година со тој автомобил славел победа.

Подоцна Peugeot развивал хибридна верзија на автомобилот, но го откажаа проектот пред првата сезона на Светскиот шампионат во изджливост што започна да се одржува во 2012 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW M4 GT3 е подготвен да се упати на тркачките патеки

KIA Sonet нов SUV од Кореја но не и за европскиот пазар!

Subaru WRX S4 STI Sport #

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Скроен планот за старт на Formula 1 сезоната!

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник 

Македонските „Твинговци“ со фантастичен настап на „Гробник“