PGM V8 спортски мотоцикл со V8 мотор и 334 КЅ

Што да се прави кога шест цилиндри едноставно не се доволни? Одговорот е едноставен – најдeте „макина“ со осум цилиндри!

Тука на сцена стапува PGM V8, креација на Пол Малони, од Австралија и тоа најблаго речено налудничава !.

 

„Срцето “ на оваа машина е бензински агрегат со работен волумен од 2.0-литтри, со осум цилиндри поставени во конфигурација во форма на латинската буква  V, со моќност од 334 KS и 215 Nm максимален вртежен момент на располагање!

Покрај сето тоа, тие што имале можност да се качат на него и да го возат, за PGM V8 велат деке е мотоцикл со неверојатна практичност во секојдневни услови на користње.

Во име на вистината, не сме сигурни дека е „практично“ една од карактеристиките што се бара кај мотоцикли со моќ од 300+ KS, но, убаво е да се знае дека пред да дадете гас на отворен пат, на оваа креација на две тркала можете и да појдете до блиската колонијал продавница, по сок или, пак цигари…

Со тежина од 240 kg, PGM V8 не спаѓа помеѓу полесните „спортисти“, но не е ниту така тежок спортски мотоцикл, особено ако се земе во предвид дека Kawasaki Ninja H2 е само три (3) kg полесен, a има „само“ 228 KS.

Компонентите се со високи перформанси, вклучувајќи ги  Ohlins FGRT301 вилушките и Ohlins TTX Mk2 амортизерите.

Тука се и  Marchesini алуминиумските фелни, карбонската каросерија, Akrapovič издувниот систем, како и TFT инструмент табла.

За кротење на големата моќ тука се Brembo GP4 предните клешти, со 320-mm дискови, додека, пак на задните тркала  е Brembo P4 единица, поврзана со вилушка од  Yamahа R1.

Моторот со осум цилиндри има работна зафатнина од  1.996 кубни сантиметри, што на „место“ го држи хром – молибденска шасија со под рам изработен од алуминиум.

Кога станува збор за цената, таа се кажува само ако прашате како заинтересирана странка, a според неофицијалните информации се движи околу  110.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati Streetfighter V4 со повеќе од 200 КЅ

Иднината на урбаниот превоз Karmic Oslo

Нова Triumph Rocket III линија

Curtiss Zeus со електромотор и батерии во форма на V8 бенински мотор!

Vison DC Roadster- Баварците ја покажаа иднината на електричните мотоцикли

Arc Vector – најнапредниот електричен мотоцикл во светот

Bird Cruiser нов електричен мотоцикл

Најмоќниот Triumph на сите времиња- Rocket 3 TFC!

MV Agusta Dragster 800 RR America