Pininfarina Batista во 128 милиони комбинации!

Купувачот на хипер спортски автомобил се придобива со знакот (значката), перформансите, но и можноста за персонализација – велат во Automobili Pininfarina…

Pininfarina Battista, електричен хипер автомобил е подготвен за патот до клиентите. Ќе бидат произведени само 150 парчиња, и не е тајна дека тој ја споделува својот погон со Rimac Nevera. Ова значи дека на располагање на тркалата става 1900 КС, па дури и малку повеќе од тоа. Сепак, приказната за моќниот двосед штотуку започнува.

 

Во Automobili Pininfarina, веруваат дека патот до срцето и паричниците на доволно богати кои можат да си дозволите ваков автомобил, не е доволно да бидете ексклузивни, силни, брзи и убави, туку ви треба и нешто друго.

Во врска со ова, во основа студио за дизајн, Pinnfarina ќе им понуди на клиентите на Pininfarina Battista нешто што другите (моментално) не можат – дури 128 милиони комбинации на дизајн, преку кои ќе ги персонализираат своите речиси два милиони евра вредни хипер автомобили во конфигурација со две седишта според сопствениот вкус и желба .

Разбирливо е дека дури и нема да се обидеме да наведеме сè што може да се направи на Pininfarina Battista по своја волја. Бојата на каросеријата, внатрешноста и деталите се скоро банални елементи што може да се нарачаат по ваша дискреција.

Од Pininfarina само ја наведе како пример можноста Battista да биде стилизирана во комбинација на црвена, бела и сина боја и соголена структура на јаглеродни влакна – што би било варијанта на Pininfarina Battista инспирирана од Њујорк (NewYork).

Клиентите ќе бидат поканети да ги персонализираат своите возила во реновираното седиште на Pininfarina Cars во Италија, каде што ќе можат да гледаат во живо, но и да допрат сè што може да се направи во и на нивниот скап хипер автомобил.

Како што „диктира практиката“, на излезот,ќе бидат пречекани со сметка, без сомнение, „поделба“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро Boldmen CR 4

Lada Niva Legend 50th Anniversary Limited Edition

Citroën Ami потврден и за пазарот во Велика Британија

Honda со online продажба на автомобили во Јапонија

Новиот управувач на Tesla на тест- Појави сериозни безбедносни ризици

Нова Honda BR-V со 7 седишта

До 2025 година сите Taxi возила во Виена ќе возат на струја!

Претставен Geometry EX3

Ford Mustang Mach E како полициски автомобил