Pininfarina Battista – монструм на струја со 1900 KS

Во Лондон, деновиве, е особено интересно, церемонијата за промоцијата на нулта емисија добива „страшен“ експонат…

Станува збор за електричен хипер автомобил Pininfarina Battista со нулта емисија и електромоторен монструм од 1.900 KS што ќе биде претставен на публиката во британската метропола.

Автомобилот што ќе биде дизајниран и составен во Италија а го красат убавина и бруталноста на електрификацијата, микс што ве соборува од нозе и ви го одзема здивот …

Со забрзување од 0 до 100 km/h за помалку од две секунди и со автономија на возење со едно полнење на батериите во должина на делницата од Лондон до Париз е повеќе од функционален за хипер автомобил.

Инаку, величествената Pininfarina Battista во Велика Британија дебитира на церемонијата на главниот град посветена на борбата против загадувањето со формирање на зона на ултра ниска емисија на издувни гасови (ULEZ).

Потсетуваме, според претходно дадените најави, хипер автомобилот Battista, би требало, да влезе во производство, во текот на наредната 2020-та година…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Rivan со кујни на извлекување како дополнителна опрема!

Citroën Born Paris XV, 100 автомобилски икони за прослава на 100 роденден на брендот

Новиот Mercedes-AMG One вреди четири милиони долари!

Ново продолжение на посетата на фабриката Rimac Automobili!

Од Ливерпул на финалето на лига на шампиони во Мадрид со Škoda Favorit

Најавено годишно производство од 10.000 примероци на Tesla Roadster

Електричниот Lotus Type 130 себитира на 16 јули годинава

Škoda Mountiaq – креација на фантазијата на младите дизајнери од Чешка

Почна одбројување до премиера Bentley Flying Spur, лимузина со спортски DNK!