По Cајнц и Петерхансел со втора победа во Dakar 2020

Стефан Петерхансел, популарниот  Mister Dakar, стаса до својата втора победа на Dakar Relly 2020, но водечката позиција во генералниот пласман се уште во „сопственост“ на Шпанецот  Сајнц, додека зад него е минатогодишниот крал на ова нај тешко рели во светот – Ал Атијах …

Шестата етапа на релито Dakar од Хаил до главниот град на Саудиска Арабија Риад, долга 830 km, му припадна на легендарниот Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel) во Mini баги.

Сепк, „добитници на денот“ се Карлос Сајнц (Carlos Sainz) и бранителот на титулата Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah), кои успејаа делницата да ја извозат без проблеми, доволно брзо за да не му дозволат на Птерхансел да го намали задоцнувањето.

На целта Саинц зад Петерхансел доцнел само 1′:33“ минути, а Ал Атијах 3′:22“, со што во генералниот пласман  се останува „по старо“  –  води Сајнц, втор е Ал-Атијах, а трет Петерхансел.

Кога ќе се направи пресек на првите шест етапи, може да се извлече заклучок дека Ал-Атијах вози максимално сигурно, без никакви ризици, како да се „чува“ за вториот дел од ова Рели во кое треба да се извозат уште 7.500 km.

Уште еден солиден ден имал и Фернандо Алонзо ( Fernando Alonso), кој со искусниот Марк Комо како совозач во фабричкиот тим на Toyotа Hilux успеал да стаса шести со доцнење од 7′:56“ зад победникот Петерхансел.

За некој кој прв пат во животот вози Рели, a особено на најтешкиот рели испит на светот, Алонсо потврдува дека е супер талентиран возач.

Но за негова жал, оштетувањата на возилото што ги имал вториот ден на релито (втората етапа), кога загубил два и пол часа, скапо го чинат и го елиминираат од шанси да биде победник на релито, барем како сега стојат работите.

Редоследот на тимовите и возачите во класата на автомобили

 

Поз.   Бр.     Возач/Совозач                 Марка-Модел                          Време                    доцнење

1        305     CARLOS SAINZ

LUCAS CRUZ  BAHRAIN JCW X-RAID TEAM               23h 33′ 03”

2        300     NASSER AL-ATTIYAH

MATTHIEU BAUMEL   TOYOTA GAZOO RACING     23h 40′ 51”    + 00h 07′ 48”

3        302     STÉPHANE PETERHANSEL

PAULO FIUZA        BAHRAIN JCW X-RAID TEAM     23h 49′ 23”   + 00h 16′ 20”

4        309     YAZEED AL RAJHI

KONSTANTIN ZHILTSOV OVERDRIVE TOYOTA      24h 09′ 51”   + 00h 36′ 48”

5        311     ORLANDO TERRANOVA

BERNARDO GRAUE         X-RAID MINI JCW TEAM   24h 16′ 57”   + 00h 43′ 54”

6        315     MATHIEU SERRADORI

FABIAN LURQUIN  SRT RACING                                   24h 23′ 24”   + 00h 50′ 21”

7        304     GINIEL DE VILLIERS

ALEX HARO BRAVO     TOYOTA GAZOO RACING   24h 28′ 44”   + 00h 55′ 41”

8        307     BERNHARD TEN BRINKE

TOM COLSOUL      TOYOTA GAZOO RACING          24h 46′ 01”   + 01h 12′ 58”

9        324     YASIR SEAIDAN

KUZMICH ALEXY   RACE WORLD TEAM                 25h 33′ 14”   + 02h 00′ 11”

10      312     BENEDIKTAS VANAGAS

FILIPE PALMEIRO  INBANK TEAM PITLANE   26h 11′ 29”   + 02h 38′ 26”

Во категоријата на мотоциклисти, шестиот ден на релито уште повеќе ги оддалечи возачите на KTM од можноста повторно да победат на Dakar .

Дури и спротивно од тоа, надежите на KTM се сведуваат само на  Матијас Валкнер (Mathias Walkner), што шестата етапа ја заврши ако трет,зад двата возача на Hondа, Рики Брабек ( Ricky Brabec) и Џон Бареда (Joana Barreda).

Кевин Беневидас ( Kevin Benavidаs), исто така возач на Hondа, кој беше трет во генералниот пласман, во оваа етапа помина со три часа и 37 минути доцнење, довлечкан од колега откако доживеал дефект на моторот на  44 km пред цлтa, а адутот нa KTM,Тоби Прајс (Toby Price) завршил со дури 16 минути доцнење по техничките проблеми пред самата цел.

Имено, пред рајот на брзинскиот испит пневматикот се свлекол од тркалото.

Во генералниот пласман води  Рики Брабек на  Hondа, со 20′:56“ минути предност пред возачот на  Husqvarnа Пабло Куинтанила (Pablо Quintanilla) и  25′:39“ пред Прајс.

Поз.            Бр               Возач                             Марка – Тим                                          Време                 Доцнење

 

1                  9      RICKY BRABEC  MONSTER ENERGY HONDA TEAM2020           23h 43′ 47”

2                5    РABLO QUINTANILLA  ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA F.R. 24h 04′ 43”    + 00h 20′ 56”

3                  1    TOBY PRICE  RED BULL KTM FACTORY TEAM                                24h 09′ 26”     + 00h 25′ 39”

4                17  JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO Monstr Energy Honda 2020 24h 09′ 28”  + 00h 25′ 41”

5                12 JOAN BARREDA BORT Monstr Energy Honda  2020                           24h 16′ 45”    + 00h 32′ 58”

6                2 MATTHIAS WALKNER RED BULL KTM FACTORY TEAM                 24h 17′ 26”     + 00h 33′ 39”

7               16 LUCIANO BENAVIDES  RED BULL KTM FACTORY TEAM             24h 22′ 49”      + 00h 39′ 02”

8                  59 SKYLER HOWES         KLYMCIW RACING                                             24h 48′ 37”     + 01h 04′ 50”

9                 19  STEFAN SVITKO         SLOVNAFT RALLY TEAM                                  24h 51′ 36”     + 01h 07′ 49”

10             22  FRANCO CAIMI   MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM       24h 54′ 11”     + 01h 10′ 24”

Во конкуренција на рели „џинови“ редоследот во пласманот на шестата етапа е идентичен со редоследот во генералниот пласман.

Најбрзи биле Андреј Каргинов (Andrey Karginov) и Антон Шибалов (Anton Shibalov) во своите Kamaz камиони, a и понатаму на за него одличното трето место е Сиареи Вазвич (Siarhei Viazovich) во Maz’

О генералниот пласман водечкиот Каргинов има 19′:14“ предност пред тимскиот колега Шибалов и 36′:30“ пред Визазович.

 

Поз.        Бр.          Возач/ Екипаж                    Марка-Мдел                       Време                   Доцнење

1             511         ANDREY KARGINOV

                             ANDREY MOKEEV

                             IGOR LEONOV                   KAMAZ – MASTER            25h 06′ 20”

2             516         ANTON SHIBALOV

                             DMITRII NIKITIN

                              IVAN TATARINOV              KAMAZ – MASTER            25h 25′ 34”            + 00h 19′ 14”

3             503         SIARHEI VIAZOVICH

                             PAVEL HARANIN

                             ANTON ZAPAROSHCHANKA  MAZ-SPORTAUTO     25h 42′ 50”           + 00h 36′ 30”

4             502         ALES LOPRAIS

                             PETR POKORA

                             KHALID ALKENDI   INSTAFOREX LOPRAIS PRAGA   26h 55′ 45”          + 01h 49′ 25”

5             504         MARTIN MACIK

                             FRANTISEK TOMASEK

                              DAVID SVANDA                 BIG SHOCK RACING          27h 05′ 47”          + 01h 59′ 27”

6             505      JANUS VAN KASTEREN

                            DAREK RODEWALD

                     MARCEL SNIJDERS PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO    27h 22′ 10”            + 02h 15′ 50”

7             501         DMITRY SOTNIKOV

                        RUSLAN AKHMADEEV

                         ILGIZ AKHMETZIANOV     KAMAZ – MASTER            27h 34′ 36”            + 02h 28′ 16”

8             528    ALIAKSEI VISHNEUSKI

                          MAKSIM NOVIKAU

                         ANDREI NEVIAROVICH    MAZ-SPORTAUTO            28h 40′ 02”            + 03h 33′ 42”

9             508         ALEKSANDR VASILEVSKI

                         DZMITRY VIKHRENKA

                             VITALI MURYLEV              MAZ-SPORTAUTO            28h 41′ 22”            + 03h 35′ 02”

10           509         MARTIN SOLTYS

                           DAVID SCHOVANEK

                          TOMÁŠ ŠIKOLA          TATRA BUGGYRA RACING    28h 56′ 22”            + 03h 50′ 02”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник 

Македонските „Твинговци“ со фантастичен настап на „Гробник“

АКК Рено Спорт ја стартува втората сезона на  Twingo Cup  со интернационален трка на „Гробник“

Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Ferrari го претстави својот нов болид – SF1000

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020

И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Фернандо Алонзо – губитник на 10-та етапа со тумбање во трипл „салто“!

Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !